Усе про синусит

Лікування синуситу

Ніс не дихає, пропав нюх, соплі течуть струмком, поряд гора хусток, що натерли шкіру. Знайома картина, чи не так? Нежить не небезпечний, але неприємний, спричиняє почуття дискомфорту, втоми та знижує працездатність на строк до 5 днів.

По суті, нежить (риніт) це запалення слизової оболонки носа. Його спричиняють віруси, бактерії чи контакт з алергеном. Найчастіше риніт провокують гострі респіраторні інфекції (ГРВІ). Клітини слизової оболонки носа починають посилено виробляти слиз захисту органів дихання від інфекції.

Вірусні інфекції, на відміну від бактеріальних патологій, розвиваються стрімко. Симптоми з’являються дуже швидко протягом 1–2 днів. Ще вчора ви тільки почали посилено чхати, а сьогодні вже буквально «ллє з носа». Крім того, до «вірусного» нежитю часто приєднуються інші ознаки застуди: першіння в горлі, кашель, розбитість.

Симптоми бактеріального ГРЗ, особливо запалення пазух (гайморит, синусит), наростають повільніше і виявляються довше (приблизно 10 днів і більше). Виділення з носа густі, липкі, мають біло-жовтий (гнійний) або зелений відтінок.

Симптоми синуситу

Синусит — це запальний процес в одній або кількох придаткових пазухах носа. «Синуситний» нежить супроводжується головним болем, який наростає в міру накопичення слизу в носі та слабшає після висмаркування, а також температурою тіла вище 38°C та яскраво-вираженими симптомами інтоксикації. При синуситі утворюється закладеність носа, слиз стікає по задній стінці горла. У дітей з’являється кашель 1.

Ускладнення синуситу

Якщо нежить довго не минає, то згодом він перетворюється на хронічну форму. Найчастіше причинами стає неправильне лікування нежитю або повна його відсутність. У результаті недолікований нежить призводить до проявів синуситу та таких ускладнень, як гайморит, етмоїдит, сфеноїдит, фронтит, а також бронхіт та отит (запальний процес у вусі).

Причини синуситу

Ускладнення спричиняють віруси та бактерії. Віруси — частіше, бактерії — рідше. Річ у тім, що умовно-патогенна флора в носо- та ротоглотці в «безпечних» концентраціях є в кожної здорової людини. Є ще причини синуситу — в організмі присутні осередки хронічної інфекції, наприклад, карієс, тонзиліт. При зниженні загального або місцевого імунітету така флора не упустить шанс для активності. Причому наслідки можуть бути різними. До найбільш агресивних збудників синуситів відноситься золотистий стафілокок, деякі різновиди стрептококів і синьогнійна паличка. Перевірити їхню участь у процесі, тобто пройти діагностику, може допомогти посів мазка зі слизової оболонки носа 2.

Види та форми синуситу

Залежно від того, у якій зоні протікає запальний процес, ускладнення нежитю поділяються на:

 1. Гайморит. Це запалення верхньощелепних придаткових пазух носа. Для нього характерні гнійні виділення, біль у переніссі, припухлість та температура.
 2. Сфеноїдит. Запалення слизової оболонки клиноподібної пазухи. Зустрічається рідко, найчастіше в підлітків та людей середнього віку. У кожному 5 випадку діагностують ураження очниць.
 3. Етмоїдит. Запалення слизової оболонки осередків решітчастого синусу. При етмоїдиті характерні гнійні виділення, інтоксикація, головний біль, які змінюють інтенсивність при нахилі голови. 
 4. Фронтит. Запалення слизової оболонки лобової пазухи. Фронтит — це окремий випадок риносинуситу.

Як встановити точний діагноз? Найперше — звернутися до профільного фахівця. Як правило, це лор-лікар. Він здійснить огляд порожнини носа (риноскопія). Якщо діагноз підтверджений, він побачить набряклість слизової оболонки та навіть смужку гною чи інфікованого слизу. Якщо потрібно, направить на рентген придаткових пазух носа. Але найкраще зробити МРТ чи комп’ютерну томографію носа 3.

Лікування синуситу

Як вилікувати нежить? На це питання щодня відповідають тисячі лікарів та фармацевтів. На жаль, вилікувати нежить за 1 день можна лише в рекламі. Проте своєчасне звернення до лікаря та грамотна тактика лікування допоможуть скоротити термін хвороби та уникнути ускладнень.

Медикаментозне лікування синуситу

Отже, фармакологічні методи лікування синуситу включають:

 • судинозвужувальні та гормональні краплі/спреї в ніс;
 • сольові розчини для промивання носа;
 • пероральні пігулки;
 • антигістамінні препарати;
 • антибіотики.

Не вдаючись до всіх тонкощів хімічного складу ліків, коротко розповімо про медикаментозне лікування синуситу, коли та в якому разі застосовується кожен препарат.

 1. Судинозвужувальні краплі та спреї при синуситі застосовують, щоб «пробити» закладений ніс, для можливості дихати. Як правило, це краплі на основі ксилометазоліну та його аналогів.
 2. Противірусні краплі, що містять інтерферон (білок, що виділяється при контакті з вірусом). Чим швидше концентрація інтерферону, то швидше загине вірус і припиниться вірусний риніт. Використовуються для захисту від вірусу. Потрібно закапувати кожні 2 години (особливо в перший день захворювання).
 3. Таблетки при синуситі призначають, коли потрібно досягти тривалого системного ефекту, наприклад, зняти запалення носових пазух (Синупрет® та інші) або прибрати бактеріальну інфекцію (антибіотики). Синупрет® у таблетках не тільки знімає запалення носових пазух, але й зміцнює імунітет.
 4. Антигістамінні препарати. Дають змогу протягом 24 годин зняти набряк слизової оболонки носа, особливо якщо причиною його став алерген.
 5. Сольові розчини. Солона вода — найдешевший і найефективніший засіб від синуситу. Спреї на основі стерильної морської води широко застосовуються для промивання, зволоження носа, профілактики застуди та грипу (вимивають вірус зі слизової оболонки носа). З цим завданням чудово справляється навіть звичайний фізрозчин (натрію хлорид).

Особливо актуальним є назальний душ. Зараз його можна купити в будь-якій аптеці. Це спеціальна ємність, куди наливають сольовий розчин, у комплект може входити трубочка з насадкою та пакетики із сіллю.

Якщо говорити про гайморит, то після проколу потрібні промивання верхньощелепних пазух. Для цього використовуються розчини фурациліну, колоїдного срібла (протарголу) та ін. Потім у пазухи носа вводяться розчини антибіотиків та ферментних препаратів.

На цьому етапі Синупрет® активує захист епітелію дихальних шляхів шляхом покращення властивостей випіту, а також стимулює імунітет. Крім цього, Синупрет® пригнічує реплікацію респіраторних вірусів. Препарат посилює лікувальний ефект антибіотиків.

Фізіотерапія при синуситі

У курс лікування нежитю входить ультразвук, інгаляції, мікрохвильова терапія, УВЧ, електрофорез лікарських засобів 4.

Наприклад, при гаймориті найбільш ефективні процедури УВЧ і НВЧ. Застосування ультракоротких та надхвильових імпульсів дає моментальне розширення капілярів у носових пазухах, під час достатнього відходження рідини виникає гіперемія. Запалення знижується, швидко сходять набряки. Імпульс УВЧ впливає на зовнішні тканини, випромінювання НВЧ проникає на глибину 4–6 см. Сеанс фізіотерапії призначають під час переходу гаймориту в хронічну патологію. Спеціальні антикатоди підключають до приладу на 10 хвилин. Повний цикл фізіотерапії при синуситі складається із 10–15 процедур через добу або щодня.

Електрофорез застосовують «методом коміра» по Щербаку, для цього використовують новокаїн та хлористий кальцій. Курс складається із 10–12 процедур.

Ультразвук активізує обмін речовин, вироблення ферментів, знижує біль. Датчик підносять до пазухи, потім подають імпульси протягом 5–10 хвилин. Курс фізіотерапії включає до 10–15 хвилин.

При лікуванні гаймориту часто застосовують муколітики та антибіотики у формі інгаляції. Подрібнена, дисперсна суміш ліків краще потрапляє в зону запалення. Так препарат працює ефективніше. Саме тому останнім часом стали такі популярні ультразвукові, електричні інгалятори. Вони застосовуються не тільки для лікування синуситів, а й бронхітів 5.

Хірургічне лікування

До останнього часу із хірургічного лікування застосовували прокол при гаймориті. Це процедура відкачування гною з гайморових пазух. Сьогодні цієї операції (пункції), яка так лякала пацієнтів, можна уникнути. У сучасних клініках активно застосовується лазерна терапія. Лазер забезпечує повне знищення патогенної мікрофлори та стерильність у носових пазухах.

Профілактика синуситу

Оскільки нежить з’являється найчастіше в холодну пору року, в основі профілактики синуситу лежить зміцнення імунітету. Пропийте вітамінний курс, налягайте на свіжі овочі та фрукти. Одягайтеся за погодою, щоб уникнути переохолодження. Для захисту від вірусу капайте в ніс спреї на основі інтерферону, заздалегідь проконсультувавшись із лікарем. Регулярно промивайте ніс сольовими розчинами.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я