header banner articles

Закладеність носа без нежитю

Утруднення носового дихання не завжди пов’язане з ГРВІ. Гострий риніт зазвичай проявляється рясним виділенням слизу з носових ходів, що згодом переходить у закладеність носа, головні болі та супроводжується симптомами вірусного захворювання. Якщо ніс закладений, але сопель немає, необхідно пройти діагностику в отоларинголога для встановлення діагнозу та призначення лікування1.


Причини закладення носа без сопель

Утруднення носового дихання, коли закладає одну або обидві ніздрі, може бути пов’язане2:

  • з реакцією на тривале перебування в несприятливій атмосфері — сухе тепле або морозне повітря, тютюновий дим, хімічні випари;
  • з хронічним ринітом — це атрофічний, медикаментозний або гіпертрофічний риніт, що спричиняє сухість слизової оболонки носа;
  • з вазомоторним ринітом — звуження носових ходів через інфекцію або алергію;
  • з фізіологічними особливостями — викривлення носової перегородки, вузькі носові ходи, наслідки перенесеної операції на носі;
  • з появою поліпів та новоутворення в носоглотці;
  • зі збільшенням аденоїдів — утруднення носового дихання в дітей ночами.

Якщо постійно закладає носа без нежиттю, це свідчення хронічного стану, який необхідно лікувати спеціальними засобами. Своєчасне звернення до лікаря-терапевта або ЛОРа допоможуть уникнути великих ускладнень.


Симптоми закладеності носа

Коли закладений ніс без нежиттю, клінічні симптоми будуть схожі зі станом під час ГРВІ3:

  • головний біль у ділянці обличчя, приносових пазух, очей;
  • можливе сльозовиділення;
  • відчуття печіння та розпирання в області перенісся;
  • утруднення або відсутність носового дихання;
  • чхання.

Головний симптом цього стану — набряклість носа та неможливість вільно дихати. У такому випадку людині легше дихати через рот, що ускладнює процес вживання їжі та істотно знижує якість життя.

Набряк слизової оболонки носа при алергічному або інфекційному риніті може не супроводжуватися виділеннями. За наявності поліпів або фізіологічних перешкод у носових ходах також ніс закладений без сопель і людині важко самостійно визначити причину такого стану4.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.


Види закладеності носа без нежитю

Стан, коли закладений ніс і немає сопель може проявлятися тимчасово або постійно. Розділити такий стан можна за наступною класифікацією5:

  1. Ніс закладений постійно — хронічний стан, у якому носове дихання відсутнє повністю й доводиться дихати ротом, може тривати місяцями. Це часто пов’язано з поганою екологією, новоутвореннями в носі або захворюваннями ендокринної системи.
  2. Циклічні прояви — ніс закладений без нежитю періодично. Зазвичай це пов’язано з присутністю алергенів у повітрі.
  3. Нічний прояв — ніс закладений в положенні лежачи, доводиться спати з відкритим ротом. Часто проявляється в дітей з аденоїдами або при сухому повітрі в приміщенні.
  4. Ранковий або денний прояв — закладений ніс без сопель через пилове повітря, алергію або гайморит.


Лікування закладеності носа

Під час закладеності носа найчастіше використовуються судинозвужувальні краплі. Це місцеві кортикостероїди, які можуть зняти набряк та полегшити стан. Але проблема в тому, що ці препарати не можна використовувати довше ніж 5 днів за курс. Якщо симптом після застосування залишається, то при подальшому тривалому прийомі цих ліків виникає залежність та медикаментозний риніт, звикання до крапель6.

Після діагностики лікар визначає причину та призначає засоби від закладеності носа без нежитю. При лікуванні основного захворювання усувається й побічний симптом, такий як набряк слизової носа.

У разі хронічного або вазомоторного риніту найкращими ліками проти закладеності носа без нежитю вважається препарат комплексної дії на рослинній основі Синупрет®. Він допомагає зняти набряк та полегшити дихання, а також надає антимікробну дію.

Препарати від закладеності носа без нежитю Синупрет® випускаються в краплях та таблетках у різній формі для дітей та дорослих. Засіб не викликає звикання або медикаментозного риніту, на відміну від судинозвужувальних крапель, тому його можна використовувати частіше. Поряд із промиванням носа сольовими розчинами та підтриманням чистоти та вологості повітря, лікувальний курс допомагає позбутися хронічного риніту, щоб знову дихати носом вільно.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем
Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1 Діагностика та лікування пацієнтів з оториноларингологічними захворюваннями (доросле населення). Клінічні протоколи 2016 – 2019 г.
2 Шиленкова В.В. Терапія риносинуситу: сьогодення і майбутнє // Медична рада / №16. – 2017. – С. 96-100.
3 Кунельська Н.Л., Лучшева Ю.В. Алергічний і вазомоторний риніт - універсальне рішення. - Одеса, 2016: 17-25.
4 Радциг Н.В., Єрмілова М.Р. Закладеність носа у дітей: причини та способи лікування // Педіатрія/2012/Том 91/№ 5, с. 85-90.
5 Гострі респіраторні вірусні інфекції: навч. посіб. / М. А. Андрейчин, В. П. Малий, Л. Я. Ковальчук [та ін.]; За ред. М. А. Андрейчина, В. П. Малого. – Тернопіль: ТДМУ, 2011. – 304 с.
6 Мельцер Й. та ін. Систематичний огляд даних клінічних досліджень препарату BNO-101 (Синупрет) у лікуванні синуситів. Forsch Komplementärmed 2006; 13:78–87 DOI: 10.1159/000091969.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я