header banner articles

Хронічний риніт: симптоми та лікування

«У мене хронічний нежить!» — ці слова часто чують на прийомі Лор-лікарі. А коли починається сезон застуд, риніт з’являється практично в кожного. Тут важливо зрозуміти, що хронічний нежить — це не діагноз, а важливий симптом, який говорить про захворювання в організмі.

Нижче наведено список патологій, що виникають при хронічному риніті:

 • погіршення пам’яті та уваги;
 • швидка стомлюваність;
 • хропіння та «сонне апное»;
 • безсоння;
 • розвиток неврастенії;
 • уповільнення психічного розвитку в дітей (аж до розумової неповноцінності, наприклад, при аденоїдиті);
 • часті риніти та синусити;
 • розвиток патологій серцево-судинної системи1.

Лікування риніту в дорослих стандартне. Про нього ми розповімо нижче. Діти ж перебувають у зоні особливого ризику. Прояв хронічного риніту в малюків призводить до хронічного отиту і, як наслідок, зниження слуху, на яке батьки спочатку не звертають уваги, адже за таких отитів біль відсутній. До того ж маленька дитина не завжди може повідомити маму про дискомфорт.

Причини виникнення та розвитку хронічного нежитю

Звідки з’являється хронічний риніт? Причини банальні та прості — віруси, бактерії або контакт з алергеном. Найчастіше нежить спричиняє застудні інфекції (ГРЗ, ГРВІ, грип, коронавірус та ін.). Слизова оболонка уражається вірусами, які поступово «захоплюють» всю носоглотку, знижують імунітет, пізніше виникає бактеріальна інфекція. Клітини слизової оболонки носа в цей період працюють на межі: вони посилено виділяють слиз, щоб вірус із повітря не потрапив до органів дихання.

Часто причиною хронічного нежитю стає неправильне лікування гострого риніту або його повна відсутність, сподіваючись «само пройде».

Ще однією причиною нежитю є сезонний поліноз, який часто перетворюється на хронічну форму. Особливо в тому випадку, якщо його не лікувати2.

Отже, хронічний риніт — це тривалий, млявий нежить, що виникає з різних причин, що вимагає своєї терапії.

Симптоми

Ознаки хронічного нежитю відомі: закладеність носа, чхання, виділення з носа, порушення загального стану. Пізніше з’являється сильний набряк слизової оболонки та виділення з носа. Потім вони змінюють свій колір (до жовтих або зелених) та консистенцію (стають густими).

Відмінність симптомів різних видів риніту

Якщо проявляється хронічний риніт, його симптоми схожі, але є ряд відмінностей.

 1. Катаральний нежить виражений слабо, нюх знижений, слиз виділяється з носа. Відмінна ознака — якщо змінити позу чи фізичне навантаження, то стає легшим.
 2. Гіпертрофічний риніт характеризується розростанням сполучної тканини в носі.
 3. Атрофічний риніт проявляється сухістю та утворенням скоринок у носі, почуттям стягування, не значними кровотечами.
 4. Медикаментозний виникає під час прийому лікарських засобів — гіпотензивних, нейролептиків, транквілізаторів. Якщо їх скасувати, симптоми риніту зникнуть. У цьому його особлива ознака.
 5. Смаковий риніт — це рідкий випіт, який з’являється до або після прийому гарячої/гострої їжі.
 6. Гормональний риніт — результат дисбалансу на фоні вагітності, клімаксу, під час різних фаз менструального циклу, акромегалії чи гіпофункції щитовидної залози. Коли цей фізіологічний стан змінюється чи зникає, пропадає й нежить.

Лікування хронічного риніту

Насправді в лікуванні нежитю немає нічого складного. Досвідчений Лор-лікар допоможе в усьому розібратися. Не варто звертатися за консультацією до сусідів чи друзів — ті ліки, які допомогли одній людині, можуть не допомогти іншій. Та й без діагностики не обійтись.

Перед відвідуванням лікаря не промивайте носа й не крапайте краплі. Це «змиє» картину захворювання, у результаті поставити діагноз буде складніше. Лору не треба бачити ідеальний ніс, йому треба зрозуміти, що заважає дихати та чому. Крім того, не можна буде провести діагностику, інакше результат буде хибним.

Препарати

Щодо ліків, то їх також призначає лікар. Нижче наведено кілька фармакологічних груп, які застосовують для лікування хронічного риніту:

 1. Судинозвужувальні краплі/спреї.
 2. Противірусні краплі в ніс, що містять інтерферон. Застосовуються в разі, якщо нежить спричинений застудою, тобто вірусом.
 3. Таблетки при хронічному нежитю призначають, коли потрібно досягти тривалого, системного ефекту. Лікар подивиться, що потрібно зробити — зняти запалення носових пазух (наприклад, використовуючи Синупрет®) або усунути бактеріальну інфекцію (антибіотики).
 4. Антигістамінні препарати. Знімають набряк слизової оболонки носа протягом 24 годин, особливо якщо його причиною є алерген.
 5. Сольові розчини. Краплі/спреї на основі стерильної морської води або фізрозчину. Вони широко застосовуються для промивання, зволоження носа, профілактики застуди та грипу (вимивають вірус зі слизової оболонки носа).

До курсу лікування рекомендується включити Синупрет® — комбінований препарат на рослинній основі. Він ефективно відновлює процеси самоочищення слизових оболонок та дихальних шляхів, знімає запалення, допомагає зміцнити імунітет і запобігти ускладненню синуситу.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Промивання носа

Назальний душ має особливу популярність. Його можна купити в будь-якій аптеці у вигляді аспіратора з довгою трубочкою або ємності з різними насадками «Зозуля». У цю ємність наливають воду та додають пакетик із сіллю. Потім зрошують порожнину носа.

При алергічному риніті назальний душ знижує концентрацію алергенів, гістаміну, лейкотрієнів та інших БАВ у назальному слизі. Одночасно відбувається механічне очищення носа, що дає змогу знизити дозу та забезпечити доставку ліків до рецептора-мішені3. Назальний душ універсальний — він підходить не тільки для алергічного, а і для лікування хронічного нежитю.

Хронічний риніт у дорослих: лікування

Терапія залежить від того, якого типу риніт — інфекційний, алергічний, неінфекційний та неалергічний (риніт у людей похилого віку, професійний, смаковий, гормональний, медикаментозний та ін.)

Наприклад, в курс лікування сенільного риніту літнім людям додатково назначають антихолінергічні місцеві препарати4.

Професійний риніт, якщо не лікувати, може ускладнитися виникненням професійної бронхіальної астми. А цей фактор ігнорувати не можна5,6.

Гормональний риніт потребує додаткової діагностики з боку інших фахівців, одного Лор-лікаря буде мало. Це пояснюється тим, що на тлі корекції гормонального фону, яку проводять гінекологи та/або ендокринологи, клініка риніту регресує.

Простудний риніт потребує додаткового призначення противірусних препаратів у загальний курс лікування риніту в дорослих.

У цій статті подано лише загальні рекомендації. Методи лікування необхідно узгоджувати з лікарем.

Діагностика хронічного риніту

Стандарти діагностики хронічного нежитю наведені нижче:

 • опитування пацієнта (скарги, анамнез);
 • зондування приносових пазух;
 • рентген, за показаннями — комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія, ультразвукове дослідження;
 • цитологія, гістологія (за показаннями);
 • клінічні та біохімічні аналізи;
 • дослідження імунного статусу7.

При підозрі на алергічний нежить призначають визначення імуноглобулінів у крові та внутрішньошкірні алергічні тести. Якщо передбачається інфекція, то призначають бактеріологічний аналіз (посів) із носа, що допоможе виявити збудника та оцінити його чутливість до антибіотиків.

Профілактика: як захистити себе від хронічного риніту

В основі профілактики простудного нежитю лежить зміцнення імунітету. Курс вітамінів, повноцінний раціон зі свіжими овочами та фруктами. Одягатися потрібно за погодою, щоб уникнути переохолодження. Для захисту від вірусу слід капати в ніс спреї на основі інтерферону. Регулярно промивайте ніс сольовими розчинами. Мірою профілактики хронічного риніту для алергіків є усунення факторів, що провокують (пил, вплив домашніх тварин, харчові продукти).

Захистити себе від хронічного риніту можна шляхом проходження медогляду: наприклад, регулярний огляд у ЛОРа допоможе вчасно виявити викривлення носової перегородки і, можливо, необхідність операції. Це допоможе уникнути появи хронічної форми риніту.

Для інших типів риніту профілактичні заходи рекомендує Лор-лікар.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1 https://www.smclinic-spb.ru/doctor/lor/zabolevania/72-chronic-cold-vazomortniy-rhinitis
2 https://stolichki.ru/index.php/stati/opyat-nasmork
3 https://cyberleninka.ru/article/n/analiz-sovremennyh-shem-lecheniya-hronicheskogo-rinita-po-dannym-ambulatornoy-sluzhby-poliklinik-moskvy
4 Pinto JM, Jeswani S. Rhinitis in the geriatric population. Allergy Asthma Clin Immunol, 2010, 6(1): 10.
5 Shusterman D. Nonallergic rhinitis: environmental determinants. Immunol Allergy Clin North Am, 2016, 36: 379-399.
6 Бабіяк В.І., Накатіс ЯА. Професійні хвороби верхніх дихальних шляхів і вуха: керівництво для лікарів. Під ред. В.І. Бабіяка, Я.А. Накатіса. СПб.: Гіппократ, 2009. 696 с.
7 https://cyberleninka.ru/article/n/sinusity-klinika-diagnostika-medikamentoznoe-lechenie

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я