Як лікувати риніт?

Як лікувати риніт

Риніт чи нежить — це проблема, яка значно знижує якість життя. Нерідко він є лише симптомом більш серйозного захворювання (наприклад, ГРВІ або алергії). У будь-якому разі його потрібно позбавлятися швидко і, по можливості, назавжди!

Від чого залежить лікування риніту?

Виділяють кілька факторів, які можуть призвести до подразнення та запалення слизової оболонки носа:

  • Вплив аероалергенів (домашній пил, пилок квітучих рослин, мікрочастинки епідермісу свійських тварин).
  • Бактерії та віруси.
  • Переохолодження, зниження імунітету.
  • Сухе повітря в приміщенні.
  • Зловживання назальними краплями, самолікування.

Тактика лікування сопель залежить від стадії запального процесу, під час якої пацієнт звернувся за допомогою. Спочатку в носі відчувається печіння, з’являється чхання, а очі починають сльозитися. Хоч відокремленого ще немає, але дискомфорт уже з’явився. У другій стадії запального процесу приєднуються серозні (прозорі, рідкі) виділення. Це свідчить про набряк слизової оболонки, унаслідок чого келихоподібні клітини починають активно виробляти слиз. Якщо виділення стають жовтими або зеленими, то варто задуматися про інфекційну природу риніту.

Лікування риніту

Звичайно, у фразі «ліки для лікування риніту» відразу на думку спадають краплі. Але це не панацея й тим більше не нешкідливий засіб. Судинозвужувальні краплі чудово справляються з найголовнішим проявом нежитю, а саме ринорією. Внаслідок звуження судин зменшується набряклість слизової оболонки, просвіт носового ходу збільшується й дихання відновлюється. Це хороший симптоматичний засіб, який ніяк не впливає на причину захворювання. Водночас тривала стимуляція рецепторів може призвести до появи «синдрому рикошету»: слизова оболонка починає набрякати, збільшуватися в обсязі, а утруднення носового дихання повертається.

Проблема застосування судинозвужувальних крапель у їхній популярності та безрецептурності. Кожен пацієнт може їх придбати практично в необмеженій кількості та, не читаючи попереджень про побічні ефекти, починає приймати безконтрольно. Тому важливо пам’ятати про небезпеку самолікування та важливість своєчасного звернення до лікаря. Адже зі згубними наслідками розбиратися саме йому!

Антибактеріальні краплі, які часто призначають при зміні кольору сопель на зелені, також не можна назвати безпечними. Але вони здебільшого продаються за рецептом, тому в лікаря є можливість пояснити пацієнтові правила застосування цього лікарського засобу.

Крім крапель для лікування затяжного риніту часто радять промивання із солоною водою, ізотонічним розчином, різними відварами та настоями. Правильне виконання процедури дійсно може допомогти очистити слизову оболонку від патогенної мікрофлори, алергенів та надлишкового слизу. Звичайно, краще для цієї мети придбати спеціальні пристрої, які допоможуть провести безпечне промивання. Тільки варто пам’ятати, що під час гострого риніту це втручання суворо протипоказане.

Але що робити, якщо крапель чи іншого місцевого лікування недостатньо? Тоді на допомогу приходять препарати для системного впливу, наприклад, Синупрет®. Він випускається в 5 лікарських формах, тому дуже зручно вибрати форму, що підходить для кожного індивідуального випадку (наприклад, якщо складно проковтнути таблетку, можна придбати краплі або сироп).

До його складу входять рослинні компоненти, які підібрані таким чином, щоб доповнювати та посилювати дію один одного. Синупрет® допомагає боротися з набряком, сприяє зменшенню секреції слизу, сприятливо впливає на запалення. Він використовується і в складі комплексної терапії захворювань органів дихання, і як профілактичний засіб. Перед використанням потрібно проконсультуватися з лікарем.

Лікування сильного риніту має бути комплексним і проводиться тільки після консультації досвідченого фахівця. Адже воно часто включає скасування судинозвужувальних препаратів, що досить некомфортно для пацієнта. Але цей етап треба пережити, щоб відновити пошкоджену слизову оболонку.

Симптоми риніту

Нежить завжди проявляється утрудненням носового дихання, подразненням слизової оболонки, чханням, виділенням слизового (рідкого або в’язкого) відокремлюваного. Клінічна картина залежить від того, гострий чи хронічний нежить. Гострий починається з відчуття дискомфорту, чхання, загального нездужання чи слабкості.

Прояви хронічного риніту трохи відрізняються. Дихання утруднене, нюх знижений, але відокремлюваного може й не бути. У носі відзначається набрякла, гіперемована, блискуча слизова або велика кількість сухих кірок.

Окремо варто згадати вазомоторний риніт (також він називається «неалергічною ринопатією»). Для нього характерні напади чхання, закладеності носа або ринореї (поява рідкого прозорого відокремлюваного) без видимої, на перший погляд, причини.

У яких випадках показані краплі під час риніту?

Краплі від хронічного риніту (особливо якщо йдеться про його вазомоторну форму) використовуються, як симптоматичне лікування. Часто лікарі радять вдатися до допомоги хірургів для припікання травмованої слизової оболонки, усунення дефектів носової перегородки (якщо причина утрудненого носового дихання в ній) та інші пластичні втручання.

Для використання крапель є низка показань:

  • Інфекційний риніт.
  • Алергічний риніт. У цьому разі краплі добре поєднуються з промиваннями для видалення алергенів із поверхні слизової оболонки.
  • Судинозвужувальні краплі можна використовувати під час постійного відокремлюваному з носа й лише певний обмежений час.

Для профілактики риніту можна придбати зволожувач повітря та стежити за показниками гігрометра. Вважається, що оптимальні умови — 50–60 % вологості. І, звичайно, своєчасне звернення до лікаря, підтримання імунітету допоможуть уникнути тривалих та серйозних проблем зі здоров’ям.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1. Пальчун В.Т., Магомедов М.М., Лучихин Л.А. Оториноларингология. Учебник для медицинских ВУЗов. - М., Медицина, 2008

2. Пискунов Г.З., Пискунов С.З., Руководство по ринологии, ООО изд. «Литерра», Вильнус, 2011

3. Шадыев Х.Д., Хлыстов В.Ю., Хлыстов А.А., Практическая оториноларингология, Москва, Медицинское информационное агентство, 2002

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я