Закладеність носа у дітей: причини, профілактика, лікування

Закладеність носа в дітей досить поширене явище. Далеко не всі батьки пов’язують із цією проблемою появу млявості в дитини, втрату апетиту й навіть зниження успішності в школі. А така кореляція є1. Якщо закладений ніс у дитини, це заважає її активному життю і здоров’ю, тому потрібно знати причини проблеми, вибрати правильні методи лікування і профілактики.

Причини закладеності носа в дітей

Причин того, що в дитини не дихає ніс, багато. Якщо ми говоримо про найменших діток, то насамперед варто звернути увагу на фізіологічні чинники та вікові зміни. У малюка може бути занадто маленька носова порожнина або слизова дуже тонка, це стає причиною її швидкого набухання і надмірного виділення секрету. Якщо в дитини фізіологічно з носом усе нормально, то варто звернути увагу на інші чинники.

Часті хвороби

Для дитини середнього дошкільного та молодшого шкільного віку хворіти на застудні захворювання 6–8 разів на рік — це норма. Постійні нежиті серед дітей дошкільного віку та школярів у 5–10 % випадків закінчуються такими ускладненнями, як хронічна закладеність носа2. Тому всім батькам дуже важливо знати, яких профілактичних заходів потрібно вживати.

Алергія

Алергія є однією з найчастіших причин закладеності носа в дітей. Серед дітей, батьки яких в анамнезі не мають реакції гіперчутливості на ті чи інші речовини, на алергію страждають приблизно 12–20 %. А ось, якщо один із батьків або обидва страждають на таку реакцію, алергічна закладеність носа в дитини зустрічається у 80 % випадків3.

Аденоїди

Аденоїди — це лімфатичні утворення в порожнині носа. Найчастіше саме в них шукають причину, якщо в дитини закладеність носа без сопель. У цьому випадку може використовуватися хірургічний метод лікування — видалення аденоїдів, що в 70–80 % випадків значно полегшує стан дитини за сухої закладеності4.

Подразники

Занадто сухе повітря, забруднена атмосфера, тютюновий дим — усе це може стати подразнюючими факторами слизової оболонки носової порожнини та її подальше запалення. Набряк перекриває ходи та виникає закладеність.

У маленьких дітей ніс може бути закладений у період прорізування зубів. Але цей стан не потребує лікування, а закладеність зазвичай минає через 2–3 дні.

Щоб не шукати причину того, чому в дитини закладений ніс, краще заздалегідь вживати профілактичних заходів.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Профілактика закладеності носа в дітей

Якщо в дитини постійно закладений ніс, це спричиняє дискомфорт. Для маленьких дітей носове дихання має величезне значення, тому вкрай важливо не тільки лікувати закладеність носа, а й не допускати її появи. Заходи профілактики не такі складні, але в комплексі вони здатні значно знизити ймовірність виникнення цієї проблеми.

Профілактика застудних захворювань

Повністю вберегти дитину від грипу та ГРВІ, яка ходить до садочка чи школи неможливо, але можна підвищити опірність її організму. Для цього важливо дотримуватися повноцінного харчування та режиму сну, вживати вітаміни. Що сильніший імунітет, то нижча ймовірність того, що виникне закладеність носа, пов’язана з інфекціями. Короткочасний нежить в період частих захворювань уникнути навряд чи вийде, а ось тривала закладеність носа в дитини не з’явиться.

Зволоження повітря

В опалювальний сезон сухе повітря в приміщенні може дуже сильно пересушувати слизову оболонку, унаслідок чого вона стає більш сприйнятливою до інфекцій та інших впливів — це головна причина, чому в дитини весь час закладений ніс. Щоб повітря в кімнаті було більш вологим, можна використовувати спеціальні зволожувачі. Також необхідно частіше провітрювати приміщення.

Зволоження слизової носа

Для цих цілей відмінно підходять назальні спреї. Промивати носик можна навіть діткам, які ще не вміють сякатися, за умови правильного вибору засобу і його використання строго за інструкцією. Деякі батьки для зволоження здорового носика віддають перевагу сольовому розчину, приготованому в домашніх умовах.

Достатній водний баланс

У дитини часто закладений ніс через занадто густий слиз. Так буває в дітей, які мало п’ють рідини. Тому дуже важливо дотримуватися водного балансу для здоров’я всього організму загалом, і носа, зокрема.

Найголовніше — не зловживайте назальними спреями. Закладеність носа в дитини вночі — це привід звернутися до лікаря, а не користуватися бездумно судинозвужувальними засобами. Їх надмірне використання дуже часто призводить до зворотного результату. Замість короткочасних нежитів батьки отримують постійну сильну закладеність носа в дитини. Лікувати ніс потрібно правильно.

Безпечне лікування закладеності носа

Лікування закладеності носа в дітей цілком і повністю має залежати від причини виникнення. Тому перший, і найважливіший етап — це діагностика. У жодному разі не можна лікувати дитину самостійно, без консультації лікаря. Це може ще більше погіршити стан. Залежно від причин лікарі обирають дієві засоби:

  • Антигістамінні при алергії — традиційні препарати, які добре знімають свербіж і шкірні прояви алергії, рідко ефективні за алергічного нежитю. У разі закладеності носа дітям, які страждають на алергію, можуть призначати як препарати в таблетках, так і рідкі препарати. Можуть рекомендувати антигістамінні назальні, рідше гормональні засоби від закладеності локальної дії;
  • Аденоїди — якщо в дитини ніс закладений, сопель немає, лікарі підозрюють аденоїди, у цьому разі рекомендують хірургічне видалення, але тільки тоді, коли вжито всіх заходів консервативної медикаментозної терапії, які не дали результату4;
  • Судинозвужувальні засоби — ці засоби не лікують, але можуть значно полегшити стан дитини в піковий період хвороби. Вони короткочасно допомагають від закладеності носа в дітей, але при недотриманні інструкції можуть значно погіршити стан;
  • Антибіотики — ці препарати можуть призначати тільки лікарі, і тільки за доведеного бактеріального походження закладеності носа в дитини. Дослідження показали, що курс лікування хронічної закладеності носа в дитини, спричиненої бактеріальними інфекціями, є результативним, якщо його тривалість не менше 3 тижнів5.

Рекомендації лікарів під час лікування закладеності носа в дітей часто включають препарати комплексної дії на натуральній основі. До них належить засіб від нежитю Синупрет®.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Синупрет® при закладеності носа

Сучасні батьки все більше схиляються до того, щоб під час лікування дітей використовувати натуральні та якісні препарати. Але виникає проблема, що багато хто з них не належать до медичних засобів, а є БАДами, крім того, не всі вони випускаються в зручній для прийому дітям формі.

Препарат Синупрет® від компанії Біонорика СЕ — виняток із багатьох правил. Це лікарський засіб рослинного походження у формі таблеток або крапель, який можна застосовувати дітям від 2 років. Речовини, що входять до складу препарату Синупрет®, ефективні в разі нежитю. А чи можна пити Синупрет® при закладеності носа не інфекційного походження? Можна, екстракти лікарських рослин, що входять до складу препарату, полегшують стан дитини із закладеністю носа алергічного, бактеріального та вірусного походження.

Багато дорослих, які вже відчули ефект засобу на собі, запитують, чи можна пити Синупрет® дітям? Можна, у краплях препарат давати дитині за рекомендацією лікаря можна вже з дворічного віку. У формі таблеток лікарі призначають дітям, які досягли віку 6 років.

Який ефект від Синупрету®? Ефективність препарату зумовлена його компонентами. Рослинні екстракти, що входять до складу препарату, розріджують слиз і стимулюють його виведення, мають протизапальну дію, зменшують набряк, пригнічують активність респіраторних вірусів, полегшують стан, допомагають у профілактиці та лікуванні інфекційної закладеності носа, знижують ймовірність ускладнень.

Багато батьків, діти яких страждають від закладеності носа, намагаються допомогти своїй дитині якомога швидше полегшити стан. Тому в аптеках можна часто почути запитання — через скільки діє Синупрет®? Усе залежить від походження закладеності, тяжкості стану. При прийомі крапель і таблеток ефект можна спостерігати вже на 2–3 день прийому. на відміну від судинозвужувальних засобів, які показують швидкий, але короткий ефект, компоненти препарату Синупрет® чинять терапевтичну дію, а не тільки знімають симптоми.

Закладеність носа в дітей не повинна залишатися поза увагою батьків. Використання ефективних рослинних препаратів допоможе в лікуванні та профілактиці.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1Cunningham MJ, Chiu EJ, Landgraf JM, Gliklich RE Влияние хронического риносинусита на здоровье детей. Arch Otolaryngol Head Neck Surg. 2000 г.; 126: 1363–1368. (PubMed)

2Goldsmith AJ, Rosenfeld RM. Treatment of pediatric sinusitis. Pediatr Clin North Am. 2003 Apr;50(2):413–26. doi: 10.1016/s0031–3955(03)00027–0. PMID: 12809331; PMCID: PMC7126711. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7126711/#BIB1)

3Shapiro, G. G. (1992). Introduction and definition of sinusitis. J Allerg Clin Immunol, 90, 417–418.

4Ванденберг С.Дж., Хитли Д.Г. Эффективность аденоидэктомии в купировании симптомов хронического синусита в детей. Arch Otolaryngol Head Neck Surg. 1997 год; 123: 675–678.

5Парсонс Д.С. Хронический синусит: медикаментозное или хирургическое заболевание? Отоларингол Clin North Am. 1996 год; 29:1–9.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я