Лікування нежитю в дитини

Лікування нежитю в дитини

«Якщо нежить лікувати, то він пройде за тиждень, а якщо ні — то за 7 днів». Ця легковажна фраза досить точно визначає наше ставлення до нежитю. Однак важливо пам’ятати, що навіть невелика набряклість слизової оболонки носа, особливо в маленьких дітей, призводить до утрудненого дихання. Дитина стає примхливою, відмовляється від їжі, що призводить до втрати ваги. Особливо важко риніт протікає в недоношених дітей зі зниженим імунітетом.

Найчастіше нежить розвивається, як самостійний симптом, але може бути проявом ГРВІ, грипу, коронавірусу, скарлатини — у будь-якому випадку необхідне лікування сопель у дитини. Останні дослідження показали, що закладеність носа та втрата нюху — один із явних симптомів Covid-191. Причому, у 50 % дітей, які перенесли риніт, патологічний процес прогресує повторно вже в дорослому віці 2.

Причини нежитю в дітей

Що ж є причиною нежитю маленьких дітей?

Закладеність носа утворюється під впливом внутрішніх та зовнішніх факторів. Наприклад, однією із зовнішніх причин є переохолодження. Це результат тривалого перебування в холодних умовах, наприклад, прогулянок у сиру та вітряну погоду, попадання під дощ та намокання черевиків, тривалого носіння вологого одягу.

Респіраторні інфекції ще одна причина виникнення гострого риніту. Зараження вірусом відбувається за ослаблення імунітету дитини. І, як наслідок, з’являється нежить. За статистикою лікування сопель у дітей є однією з найчастіших скарг, з якими звертаються до педіатра діти та їхні батьки. Частота ринітів збільшується при відвідуванні дитячих колективів, особливо в осінньо-зимовий період. Наприклад, у дитячих садках кількість хворих може становити 50 %. Серед школярів ця цифра знижується до 10 %, серед старших класів — до 3–5 %3,4.

Імунітет маленької дитини ще не готовий до адекватного захисту. У нього немає попереднього «імунологічного досвіду», тобто антитіла в крові ще не виробилися. На цьому тлі, зі збільшенням числа контактів, різко зростає частота інфікування, а отже, й ускладнень у вигляді риніту. Тут потрібне швидке лікування нежитю в дитини.

Внутрішнім чинником появи нежитю є досконала анатомія будови носа дитини. Його носові пазухи нерозвинені, слизова оболонка пухка, що призводить до набряків і застою слизу. При цьому важливо, у якому стані знаходиться слизова оболонка носа. Це головний фізіологічний бар’єр, який захищає органи дихання від зовнішніх несприятливих факторів 5. Тому важливо в період епідемій промивати ніс малюка сольовими розчинами: це допоможе зволожити та очистити ніс від скоринок, вірусних та бактеріальних агентів. Важливо також правильно підібрати ліки для лікування нежитю в дитини.

Симптоми нежитю

На початку захворювання виявляються ознаки респіраторної інфекції — підвищена температура, біль у горлі, загальна слабкість організму, кашель із мокротинням. Нежить може виникнути відразу у перший день захворювання. Через 2–3 дні виникають яскраво виражені симптоми та ускладнення, наприклад, у вигляді ексудативного гаймориту.

Запальний процес у дітей у слизовій оболонці носа розвивається швидше, ніж у дорослих. Якщо вчасно не розпочати лікування нежитю в дитини, то вона поступово пошириться на носоглотку, дасть ускладнення на вухо з подальшим розвитком отиту, захопить горло і трахею, потім опуститься нижче — у бронхи.

Лікування нежитю в дитини

Головна мета лікування — відновлення дренажної функції та вентиляції носової порожнини малюка.

Промивання носа

Часте закапування в ніс дитині фізіологічного розчину натрію хлориду 2–3 рази на день — ефективна та безпечна процедура, спрямована на видалення слизу та відновлення роботи епітелію слизової оболонки носа. Лікарі також рекомендують готові розчини з ізотонічною морською водою. Вводити розчин краще в положенні лежачи на спині, із закинутою назад головою для зрошення склепіння носоглотки та аденоїдів. Маленьким дітям до 1 року, які не вміють сякатися, необхідно проводити аспірацію слизу за допомогою спеціальних відсмоктувачів. Дитину можна покласти в ліжечко з піднятим узголів’ям — це допомагає кращому відходженню слизу з носа. У старших дітей краще застосовувати спреї з ізотонічним розчином хлориду натрію. Ретельний туалет порожнини носа дитини потрібно проводити щодня. Судинозвужувальні препарати для лікування нежитю в дітей використовуються не більш ніж 3–5 днів.

Препарати для лікування нежитю

Які є засоби для лікування нежитю в дітей? Унікальним із цього погляду є Синупрет® (Bionorica, Німеччина), який має низку лікувальних ефектів. Препарат зменшує набряк слизової оболонки носа, знижує в’язкість секрету, зміцнює імунітет, пригнічує ріст вірусів та запалення, запобігає ускладненню у вигляді захворювань середнього вуха та інших захворювань дихальних шляхів 6.

Курс лікування із застосуванням Синупрет® дає високий результат лікування як ГРВІ, так і синуситу. Причому будь-яких його форм — від початкових катаральних проявів до важких гнійних синуситів, а також гострих отитів.

Чим гарний Синупрет®? Це комбінований препарат рослинного походження, який допоможе швидко вилікувати соплі в дитини. До його складу входять 5 екстрактів рослин.

Квіти примули та трава вербени, що входять до складу Синупрет®, пригнічують розвиток вірусів різних типів, що допомагає швидко вилікувати соплі в дитини. Квіти первоцвіту підвищують активність миготливого епітелію, прискорюють виділення секрету з дихальних шляхів, мають спазмолітичний ефект. Синупрет® має відмінний протинабряковий ефект 7,8.

Як же працює Синупрет®:

  • Секретолітичний ефект. Допомагає знизити в’язкість секрету та очистити слизову оболонку носа та пазух.
  • Протизапальний ефект. Допомагає відновити роботу слизової та пазух носа, полегшити симптоми нежитю.
  • Противірусний ефект. Знижує ризик розвитку ускладнень.
  • Антибактеріальний ефект. Допомагає в профілактиці та лікуванні бактеріальних інфекцій.

Синупрет® включений до EPOS 2020. Препарат виробляється в Німеччині зі стандартизованої сировини. Випускається в 5 лікарських формах для максимальної зручності. Випадків небажаних побічних реакцій при використанні Синупрет® не зареєстровано 9.

Що не можна робити під час нежитю в дитини

Не можна закапувати в ніс дитині соки різних рослин — каланхое, буряків, моркви, часнику. Вони не тільки марні, а й шкідливі, оскільки можуть призвести до опіку слизової оболонки носа.

Заборонено також призначати дитині ліки, які не відповідають їй за віком. Не можна прогрівати носа під час запалення — наприклад, за допомогою мішечка із сіллю, теплим яйцем та ін.

Лікування сопель у дітей має перебувати під наглядом лікаря, тому що безконтрольний прийом будь-якого препарату може викликати розвиток атрофічного процесу, алергічної реакції, парезу носових судин, «медикаментозного» нежитю.

Профілактика нежитю в дитини

Профілактичні заходи для запобігання риніту — це насамперед своєчасне лікування ГРВІ, ЛОР-інфекцій, загартовування, повноцінне калорійне харчування, а також підтримка оптимального клімату в приміщенні. В такому разі буде рідше виникати питання про те, чим вилікувати нежить у дитини.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1 Исследования ZOE COVID-19
2 https://cyberleninka.ru/article/n/nasmork-u-detey
3 Современные подходы к лечению и оздоровлению часто болеющих детей : пособие для врачей / [Балева Л. С., Балясинская Г. Л., Вавилова В. П. и др.]; Междунар. фонд охраны матери и ребенка. — Москва : Междунар. фонд охраны здоровья матери и ребенка, 2005. — 53 с. — ISBN 5-93851-046-5. https://medi.ru/pp/2016/02/5881/ 
4 МС. Бабаян М.Л. Часто болеющие дети: проблемы терапии острых респираторных инфекций у детей // МС. 2014. №14. URL: https://cyberleninka.ru/article/n/chasto-boleyuschie-deti-problemy-terapii-ostryh-respiratornyh-infektsiy-u-detey 
5 https://cyberleninka.ru/article/n/nasmork-u-detey
6 https://cyberleninka.ru/article/n/sinupret-v-lechenii-ostrogo-sinusita-u-detey-na-fone-virusnoy-infektsii
7 Рязанцев С.В. Синупрет в оториноларингологии / С.В. Рязанцев, Г.П. Захарова, М.В. Дроздова // РМЖ. 2001. Т. 9. № 5. С. 28–31.
8 Khan N.A. Sinupret im HNO–Bereich//Therapiewoche. 1982. Vol. 32. №13. P. 1811–1814.
9 Pape H.–G., Simm K.–J., Marz R. Doppelblindstudie Sinupret vs. Mucosolvan mit / ohne Nasentropfen bei akuter Sinusitis (N=160) [unveroffentlichter Bericht]//Naumberg: Bionorica GmbH, 1991.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я