header banner articles

Як з’являється нежить

Нежить, він же риніт — це запалення слизової оболонки носа, де з’являється набряк, виділяється випіт і втрачається нюх. Це найпоширеніша хвороба планети. Нежить — це настільки звичне явище, особливо в осінньо-зимовий період, що його часто не сприймають серйозно. Подумаєш, заклало ніс… Саме минеться. Але не все так просто.

Симптоми та причини нежитю

Кожному з нас знайомий нежить, симптоми цієї, на перший погляд, дрібниці: втрата нюху, закладеність носа, чхання, головний біль, а також постійний пошук носової хустинки в кишені1.

Риніт може бути результатом різноманітних захворювань. Найчастіше причина нежитю — це респіраторні інфекції, які особливо прогресують в осінньо-зимовий період. Вітряна погода, дощ та сніг, сльота призводять до появи гострого синуситу, гаймориту, фронтиту та ускладнення у вигляді отиту. Як результат, слизова оболонка носа набрякає, виникає утруднене дихання в результаті виділень рідини з носа. Якщо запалення ускладнюється бактеріальною інфекцією, то слиз стає густим і містить домішки гною. Так виникає ускладнення від нежитю — гайморит. За відсутності лікування гострий риніт може переходити у хронічну форму. У цьому випадку слизова оболонка носових ходів змінюється анатомічно.

Сильний нежить може виникати не лише в холодну пору року. Він може бути постійним, з’являтися за певних умов, наприклад, при укладанні в ліжко або вранці, після пробудження або в типових ситуаціях: при хвилюванні, стресі. Риніт може бути алергічним (поліноз) у вигляді реакції на пилок рослин, пух тварин або інший алерген.

Види нежитю

Причин, які провокують появу риніту, досить багато. Звідси довгий список із класифікацією та видами нежитю. Але здебільшого нежить — це супутнє захворювання. Розглянемо деякі з його видів докладніше.

  • Хронічний нежить

Занедбаний нежить при некоректному лікуванні або його відсутності призводить до ускладнень. Наприклад, риніт легко перетворюється на гнійний гайморит, при якому з’являється температура та сильні головні болі. Затяжний нежить запросто може перейти з гострої форми в хронічну, що призведе до розладів дихальної системи, патологічних змін у легенях та серці. Іноді запалення поширюється далі, провокуючи розвиток трахеїту, бронхіту, пневмонії, отиту.

Статистика стверджує, що, наприклад, у дітей запальні захворювання носа та приносових пазух займають 17 — 22 % серед усіх патологій ЛОР-органів. У дорослих відсоток синуситів трохи менший. Але все одно пошук ефективних методів для усунення ринітів ведеться й до цього дня. Важливим фактором є грамотний вибір препаратів для лікування нежитю2.

  • Гострий риніт

Це запалення слизової оболонки порожнини носа. Найчастіший тип нежитю, який зустрічається в дітей та дорослих. Виникає при сильному переохолодженні. Причина гострого риніту — ослаблення місцевого та загального імунітету. Особливо це проявляється в людей не загартованих, не звичних до різких перепадів температури. Цей тип нежитю найчастіше з’являється в людей, які вже мають хронічні захворювання чи слабке здоров’я. Зазвичай це нежить без температури.

  • Гострий бактеріальний синусит

Це гостре бактеріальне запалення слизової оболонки приносових пазух. Причиною захворювання є респіраторна інфекція. Через вплив вірусу грипу на епітелій порожнини носа він стає пухким, частина поверхневого шару епітеліального вистилання відторгається.

Клінічно гострий синусит проявляється рядом симптомів — крім головного болю і слабкості також може підійматися субфебрильна температура, хоча в деяких випадках вона залишається нормальною3.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

  • Гнійний гайморит

Вірус, що спричиняє респіраторно-вірусну інфекцію, потрапляє до гайморових пазух у межах лобових кісток. Особливістю гаймориту є той факт, що збудником є ​​не один мікроорганізм, а кілька. Це можуть бути аеробні стафілококи, стрептококи, анаероби, гриби та навіть найпростіші. Віруси також є причиною гаймориту. Тому гайморит часто починається після перенесеного респіраторного захворювання. Він проявляється у вигляді сильного головного болю, підвищеної температури, слабкості, гугнявості, різко-утрудненого дихання. Носові придаткові пазухи набрякають4.

Головний біль посилюється в другій половині дня, коли набряк слизової оболонки носа та накопичення гною в гайморових пазухах наростають. Іноді надвечір голова болить так сильно, що без прийому анальгетиків не обійтися. Біль посилюється, якщо нахилити голову вперед. Також наростає неприємне почуття тяжкості в обличчі, особливо в щоках, носі. Гайморит супроводжується рясним виділенням із носових пазух.

Основною небезпекою гаймориту є його близькість до мозку. Занедбане захворювання стає причиною фронтиту та менінгіту, які можуть загрожувати життю.

Усі ці фактори впливають на вибір тактики лікування. При підборі препарату лікар має врахувати, що частина збудників чутливі до антибіотиків різних фармакологічних груп, але інша частина — навпаки, виявляють високу стійкість до антибіотика5.

  • Алергічний нежить

Виявляється найчастіше навесні та влітку. З’являються набряклість та подразнення слизової оболонки. Хвороба має нападоподібний характер, відрізняється постійним чханням, виділеннями з носа, свербінням. Лікування симптоматичне.

Крім вищезгаданих типів нежитю існують також одонтогенний, поліпозний та ін. Тактику лікування в разі визначає лікар.

Як уникнути ускладнень

Лікувати тривалий нежить та його ускладнення складно, але можна. Головне — вчасно звернутися до лікаря та пройти обстеження. Але краще зробити профілактику — це найпростіший спосіб уникнути ускладнень від нежитю. Оскільки нежитю люди хворіють в основному в холодну пору року, в основі профілактики лежить зміцнення імунітету. Пропийте вітамінний курс, більше налягайте на свіжі овочі та фрукти. Якщо погода особливо мінлива, завжди стежте за своїм одягом — вибирайте той, який дасть змогу уникнути переохолодження.

При звичайному нежитю намагайтеся використовувати масляні краплі або спреї, а від судинозвужуючих краще відмовитись. Річ у тім, що вони на 2–3 дні знімають закладеність, а потім можуть атрофувати слизову носа, яка затримує бактерії та віруси в ніздрі. І тоді звичайний нежить із легкістю перетворюється на гайморит.

Добре зарекомендували себе фітопрепарати на основі рослинних екстрактів. Наприклад, Синупрет® допомагає як зняти симптоматику в гострому і хронічному періоді перебігу риніту, так і усунути ускладнення цих захворювань.

Коли звертатися до лікаря

Звертатися до сімейного лікаря або отоларинголога потрібно відразу, при перших симптомах нездужання. Це дасть змогу зменшити час хвороби та вираженість симптомів риніту.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я