Принципи та методи лікування нежитю

Принципи та методи лікування нежитю

Нежить буває різних видів: гострий риніт, бактеріальний синусит, гайморит, фронтит, гострий та хронічний, односторонній та двосторонній. Відмінність між ними в локалізації запального процесу в області носа та лоба.

Причини нежитю

Найчастіше причиною виникнення риніту є респіраторно-вірусна інфекція (ГРВІ). Однак, нежить може спричинити й алергія (сезонний поліноз). Але попри всі причини, нежить треба лікувати. Хоча б для того, щоб покращити самопочуття пацієнта, також уникнути ряд ускладнень:

  • бактеріальний синусит (запалення придаткових пазух носа);
  • гострий середній отит (запалення порожнини середнього вуха);
  • гайморит.

А також інших серйозних патологій, які небезпечні для життя та здоров’я людини — менінгіту, абсцесу мозку тощо. Тому головна мета тактики лікування нежитю — усунути умови для розмноження патогенних бактерій, які зрештою призводять до набряку та порушення вентиляції приносових пазух, а також дисфункції слухової (євстахієвої) труби.

Симптоми нежитю

Симптоми риніту дуже схожі, але ряд відмінностей усе ж таки є. Синусит — це запалення приносових пазух через попадання в них інфекції, унаслідок чого ці пазухи заповнюються гноєм. При синуситі в людини, як правило, закладає ніс, болить голова, є загальна слабкість, утруднене дихання, може підвищитися температура тіла.

Фронтит розвивається в лобовій пазусі, це найважча форма синуситу.

Гайморит розвивається через попадання інфекції в гайморові (верхньощелепні) пазухи. Симптоми ті ж, що і при синуситі, однак є відмінність: гнійний вміст пазух відходить, температура вище 38°C, озноб, кілька збудників захворювання. Сильний головний біль, який віддає в зуби.

При хронічному етмоїдиті людина втомлена, млява, швидко втомлюється, часто почервоніють склери. При діагностиці часто виявляють поліпи в носовому проході.

Види нежитю та лікування

Вибір тактики лікування залежить від симптомів та особливостей перебігу захворювання. Лікар також має врахувати індивідуальну реакцію пацієнта — багато людей не переносять синтетичні ліки та рослинні екстракти через алергію на сам препарат. Для швидкості лікування сопель важлива грамотна діагностика.

Отже, чим можна вилікувати нежить?

Препарати

Лікування простудного нежитю має бути комплексним. Якщо в людини висока температура, то призначають жарознижувальні засоби, судинозвужуючі краплі або спреї для зняття набряку та полегшення носового дихання, лікувальні препарати на основі цикламену. Рекомендується прийом рослинних фітопрепаратів, вітамінних комплексів, постійне пиття та висококалорійне харчування. Якщо температура не знижується, то потрібен постільний режим в умовах стаціонару. Показано промивання порожнини носа антисептичними розчинами та відварами трав. Готові фітопрепарати від нежитю від перевірених виробників можна придбати в аптеці без рецепта.

Наприклад, комбінований фітопрепарат Синупрет® з вираженою протизапальною, секретолітичною, протинабряковою та противірусною дією дає гарний результат лікування хронічного нежитю. Особливо підходить для пацієнтів із затяжним, млявим процесом у приносових пазухах. Зменшується набряклість порожнини носа, покращується відтік випіту протягом 2–3 днів. Синупрет добре переноситься пацієнтами. Препарат рекомендований для внесення до стандартних протоколів лікування хворих із захворюваннями порожнини носа, приносових пазух та середнього вуха 1.

Застосування Синупрету® дає змогу скоротити прийом антибіотиків, особливо при катаральній формі запалення. А також зменшити список ліків, які призначають пацієнти самі собі, займаючись самостійним лікуванням нежитю.

Промивання носа

Назальний душ у всьому світі визнаний найефективнішим лікувальним методом при гострому риніті. Саме механічний метод очищення слизової оболонки носа запобігає її заселенню бактеріями, вірусами. Процедура дає змогу слизовій оболонці носа краще контактувати з ліками, якщо вони застосовуються місцево. Зашкодити оболонці носа може завдати застосування розчину, який дуже відрізняється від неї по осмотичному тиску. Саме тому рекомендується застосовувати ізотонічні сольові розчини, зокрема стерильну морську воду 2.

Лікування хронічного нежитю

Як було зазначено вище, лікування комплексне: краплі, спрей, рослинні препарати, за необхідності — антибіотики. Показано застосування місцевих антисептиків на основі колоїдного срібла (протаргол, коларгол).

Лікування сильного нежитю

Це може бути гайморит, фронтит, етмоїдит. Наприклад, гайморит лікують за допомогою звичайної фармакотерапії, яку лікар підбирає на консультації. Якщо є біль та часті виділення з носа, то застосовують промивання придаткових пазух антисептичними розчинами (без проколу). Лазерну терапію використовують для посилення ефекту від терапії ліками для лікування нежитю та усунення наслідків запалення.

Якщо гайморит протікає важко, з ускладненнями, то лікування в оториноларинголога поєднують із голкорефлексотерапією та прийомом фітопрепаратів, БАДів. Курс лікування займе від 14 днів до 2 місяців. Лікування гаймориту в стадії загострення включає посилену антибіотикотерапію, прийом сульфаніламідних препаратів, застосування судинозвужувальних крапель. Призначають також фізіотерапевтичні процедури — електрофорез лікарськими засобами, ультразвуком, інгаляцією.

Лікування алергічного нежитю

При підозрі на поліноз потрібно пройти обстеження в лікаря-алерголога, зробити алергопроби. Лікар може призначити додаткове дослідження (риноскопію та рентген). Направити на загальний лабораторний аналіз крові та за необхідності — рентген легень.

Потрібно виключити контакт із подразником, наскільки це можливо. Призначають антигістамінні ліки для зняття симптомів. Якщо потрібно — вводять алерген до створення імунітету до конкретного подразнику) 3.

Таким чином, курс лікування затяжного нежитю проходить через кілька етапів:

  • Механічне очищення порожнини носа (назальний душ).
  • Прийом фітопрепаратів.
  • Використання судинозвужувальних крапель/спреїв.
  • Призначення антибіотиків, у разі потреби, наприклад, при гнійному гаймориті.

Що не варто робити під час лікування нежитю

При лікуванні сопель категорично заборонено гріти ніс за допомогою мішечків із сіллю, теплим яйцем, особливо при гнійних гайморитах. Небажано капати в ніс соки різних рослин — каланхое чи часнику. Таке лікування при нежитю не дасть лікувального ефекту, зате на слизовій оболонці може з’явитися опік.

Як правильно сякатися

Щоб очистити ніс якомога швидше, закрийте пальцем одну ніздрю та силою видихніть повітря. Таким чином ефективність очищення носа буде вищою. Потім бажано промити носові пазухи краплями/спреєм на основі фізіологічного розчину або стерильною морською водою.

Ускладнення під час нежитю

Ефективне лікування нежитю важливо проводити, щоб уникнути ускладнень. Якщо риніт не лікувати або робити це неправильно, він переходить у гострий синусит. Цей вид нежитю небезпечний тим, що запальний процес вражає не тільки приносові пазухи, але й багато органів і систем. У результаті виникають бронхолегеневі патологія, алергізація організму, зміни місцевого імунітету.

Ще одне ускладнення — отит. При нежитю набряк поширюється на приносові пазухи, знижуючи їх легкість, що призводить до застою секрету. У результаті відбувається порушення миготливого епітелію. Слухові труби перестають виконувати функцію вентиляції барабанної порожнини. Тиск у середньому вусі починає знижуватися, призводячи до розвитку ексудативного середнього отиту та зниження слуху.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я