Краплі в ніс з антибіотиком: у яких випадках використовувати

Найчастіше позбутися закладеності носа та інших симптомів нежитю можна за 5–7 днів. Однак, якщо лікування було розпочато невчасно та до симптомів хвороби приєдналася бактеріальна інфекція, необхідне застосування препаратів з антибіотиком. Щоб уникнути побічних явищ, таких як антибіотикорезистентність, важливо ретельно вибирати краплі носа.

У яких випадках призначають краплі в ніс з антибіотиком

Щоб зрозуміти, коли потрібні краплі для носа з антибіотиком, необхідно розібратися з основними причинами розвитку нежитю. Вони бувають інфекційними та неінфекційними. Найчастіше нежить буває саме інфекційною. Під час зараження грипом та іншими ГРВІ з’являються виділення з носа, які супроводжуються закладеністю, утрудненням дихання.

Через розпочатий запальний процес імунна система послаблюється, збільшується ймовірність приєднання бактеріальної інфекції. У такому разі виділення з носа стають ряснішими, симптоми ГРВІ загострюються, захворювання переходить у затяжну форму. Щоб усунути прояви бактеріальної інфекції, призначають краплі для носа з антибіотиком.

Збудниками бактеріальної інфекції, що вражає органи носоглотки, зазвичай є стрептококи та стафілококи. Антибіотик є складною хімічною сполукою, яка впливає на клітини бактерій, повністю руйнуючи їх зсередини. Тому, якщо до грипу або інших ГРВІ приєдналася бактеріальна інфекція, призначається застосування антибіотиків.

Препарати даної лікарської групи випускаються в різних формах і використовуються для прийому внутрішньо та місцевого застосування. Однак саме краплі з антибіотиками в ніс є найбільш відповідною лікарською формою. Це через те, що слизова оболонка в носі — ідеальне середовище для розмноження та поширення бактерій. Коли антибактеріальна речовина прицільно впливає на осередок проблеми, це сприяє якнайшвидшому усуненню симптомів хвороби.

Призначення лікування з використанням антибіотиків

Краплі з антибіотиком для носа може призначити лише лікар-отоларинголог. Попередньо фахівець проводить діагностику, щоб виявити симптоми, які турбують хворого і визначити причину хвороби.

Прийом у лікаря включає: збір анамнезу, базовий огляд (з використанням прямої передньої риноскопії, оцінка змін слизової оболонки, стан судин). За необхідності проводиться рентгенографія придаткових пазух, призначається загальний аналіз крові, бактеріальне дослідження.

Системне лікування нежитю антибіотиками рекомендується лише за наявності переконливих ознак наявності бактеріальної інфекції. Для цього часто призначають додаткові аналізи, такі як мазки носа. Основною ознакою бактеріального риносинуситу вважають посилення симптомів нежитю на п’ятий день від початку захворювання.

Показання для використання антибіотиків часто пов’язані з виявленням під час огляду гнійних виділень носових пазух. Вони виникають через активацію умовно-патогенних мікроорганізмів. Такі захворювання, як гайморит, практично завжди лікуються за допомогою антибіотиків.

У кожному конкретному випадку потрібно отримати рекомендації отоларинголога щодо підбору найбільш ефективної терапії.

Чому не можна самому купувати антибіотики

Краплі для носа з антибіотиком може призначати тільки лікар, самостійно підібрати потрібний препарат неможливо. Усі антибактеріальні засоби діляться на групи, відрізняються механізмом дії та побічними явищами.

Якщо краплі з антибіотиком для носа були підібрані неправильно, можливий розвиток:

  • запаморочення та головного болю;
  • набряклості;
  • відчуття сверблячки та печіння в носовій порожнині;
  • чхання;
  • нудоти.

Важливо правильно визначити дозування препарату з антибактеріальною основою, спосіб та тривалість його застосування. Усі рекомендації дає отоларинголог, враховуючи конкретні симптоми захворювання та стан пацієнта. Важливо, щоб були враховані алергічні реакції пацієнта та супутні хронічні захворювання.

Не рекомендується самостійно купувати антибіотики з метою уникнення антибіотикорезистентності. Так називається стійкість бактерій до речовин, які раніше чинили на них згубну дію. Основною причиною антибіотикорезистентності вважається тривала дія антибіотика, унаслідок якого бактерії починають мутувати.

Саме собою це явище нормальне, адже практично всі мікроорганізми схильні до мутацій. Проте неправильне застосування антибіотиків у рази прискорює процес розвитку стійкості.

Через зниження ефективності антибактеріальних препаратів деяких груп стає дедалі складніше лікувати серйозні захворювання.

Щоб уникнути посилення проблеми антибіотики можна приймати тільки за призначенням лікаря та дотримуватися всіх рекомендацій фахівця.

Лікування Синупретом® для уникнення антибіотикорезистентності

Синупрет® з антибіотиком — це унікальний препарат, відомий широким спектром дії. Він сприяє:

  • усуненню закладеності носа, завдяки створюваному судинозвужувальному ефекту;
  • нормалізації дихання;
  • зменшенню набряклості слизової та зниження запалення;
  • запобіганню розвитку ускладнень.

Така ефективність досягається завдяки Синупрет®, який має рослинну основу. Препарат допомагає в лікуванні бактеріальної інфекції, водночас не провокує розвиток антибіотикорезистентності.

Синупрет® підходить для лікування затяжного нежитю та риносинуситу в дорослих та дітей віком від 2 років.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1. В.А. Сипливый, А.И. Дронов, Е.В. Конь, Д.В. Евтушенко. Антибиотики и антибактериальная терапия. - К., 2006 г.

2. Носуля Е.В.   Антибиотики в комплексной терапии бактериального риносинусита: возможности и ограничения. Ринология. - К.: 2014; 22(3):36-40.

3. Лопатин, А. С. Ринит: руководство для врачей / Лопатин А. С. - Одесса: Литтерра, 2010. - 424 с. (Серия "Практические руководства").

4. Анготоева И.Б., Косяков С.Я., Шевхужева И.Б. Ринит. Причина не в носу? Ринология. 2020;28 (4):215-221.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я