Вазомоторний риніт: причини, симптоми, лікування

Вазомоторний риніт: причини, симптоми, лікування

В отоларингології хронічних захворювань досить багато. Це враховані  анатомо-фізіологічні особливості цих органів, і навіть побутові звички, яких часто не хочуть позбуватися. І вазомоторний риніт належить саме до таких.

Чому виникає вазомоторний риніт

Вазомоторний риніт — це цікаве захворювання, у якому симптоми риніту є, а видимі причини ураження носової оболонки відсутні. Це захворювання не спричинене бактеріями чи вірусами, воно виникає через порушення судинного тонусу. Найчастіше це низка зовнішніх та внутрішніх факторів:

  • зловживання судинозвужувальними краплями;
  • зміна гормонального фону («риніт вагітних», період пубертату чи клімаксу);
  • реакція на холод;
  • ідіопатичний (що виникає з невідомих причин).

Вазомоторний риніт також може бути змішаним, тобто не можна виключати одразу вплив кількох чинників. Він зустрічається досить часто, при цьому уражаються нижні носові раковини, оскільки вони найбільше контактують із подразником (якщо йдеться про екзогенний фактор). При цьому розвивається гіперреакція на будь-який фактор, у тому числі повітря, що вдихається, яка пов’язана з лабільністю тонусу судин.

Як проявляється вазомоторний риніт

Симптоми вазомоторного риніту — це утруднення носового дихання, яке непокоїть людину постійно. При цьому він також скаржиться на постійні в слизових оболонках прозорі виділення, які під час сну можуть стікати в горлянку, спричиняючи відчуття «роздратованого горла». Сверблячка і чхання зустрічаються значно рідше.

Частина пацієнтів пов’язує ці симптоми з певними тригерами (подразниками), наприклад, прийомом алкоголю, гострої їжі, холодним повітрям надворі чи приміщенні, пилом. Але буває так, що фактори-провокатори залишаються невідомими (хоча при вазомоторному риніті, що спричинений гормонами, їх може й не бути).

Не завжди закладені обидві ніздрі, іноді зустрічається їх поперемінне закладення. Клінічно виділяють дві форми вазомоторного риніту:

  • «вологий», який супроводжується наявністю відокремлюваного;
  • «сухий», тобто із закладеним носом.

Вазомоторний риніт, симптоми якого спричинені частим безконтрольним прийомом лікарських препаратів, лікується їхнім поступовим скасуванням. В інших випадках можуть знадобитися додаткові засоби.

Як лікувати вазомоторний риніт?

Лікування вазомоторного риніту часто комплексне, воно включає не тільки місцеві медикаменти та промивання носа, але й системні препарати для зміцнення імунної відповіді. Зазвичай, дуже важливо постаратися встановити первинну причину риніту та впливати безпосередньо на неї. Наприклад, при медикаментозному риніті часто допомагає поступове або різке скасування препарату (якщо це не загрожує здоров’ю, звичайно).

Також при лікуванні нежитю важливо звернути увагу на зв’язок із психоемоційною сферою, постаратися переконати пацієнта в необхідності корекції поведінки. Заняття спортом, прогулянки на свіжому повітрі, зменшення обсягу роботи та оптимізація життя можуть позитивно вплинути на загальне самопочуття.

Лікування нежитю неможливе без усунення тригерних чинників. Якщо вазомоторний риніт спричинений впливом аероалергенів, то потрібно задуматися про більш ретельне прибирання або позбутися старих килимів та пір’яних подушок. З холодовим подразником, зазвичай, не все так просто, але в цьому випадку допомагає загартовування, прохолодні ванни для ніг та інші адаптаційні механізми.

Лікування риніту в дорослих часто включає медикаменти, особливо у вигляді крапель і носових спреїв. Є кілька груп препаратів із доведеною ефективністю, які добре справляються з порушенням роботи судинної стінки. Серед них Н1-блокатори, місцеві глюкокортикостероїди та інші. Самолікування на цьому етапі надзвичайно небезпечне, і нерідко такі сумнівні поради лише посилюють ситуацію.

При медикаментозному риніті показано поєднання місцевих глюкокортикостероїдів разом із промиванням носа (наприклад, ізотонічним розчином). При поступовому поліпшенні носового дихання рекомендується скасовувати назальні краплі, щоб слизова оболонка відновлювалася. За повної неефективності всіх методів консервативного лікування, залишається лише хірургічне втручання.

Лікування вазомоторного риніту в дорослих включає й системні препарати для зміцнення імунітету, нормалізації процесів самоочищення порожнини носа і приносових пазух тощо. До них належить Синупрет®, який включає рослинні компоненти, завдяки чому список протипоказань для цього препарату надзвичайно короткий.

Правила діагностики

Діагностика вазомоторного риніту — це надзвичайно складне завдання, адже надійних та інформативних методів для цього поки що не існує. Це радше «діагноз виняток», у якому дуже важлива диференціальна діагностика.

Лікар має виявити всі тригерні фактори, які можуть провокувати виникнення симптомів і, наскільки це можливо, переконати пацієнта їх уникати. Також важливим моментом для визначення захворювання є оцінка стану вегетативної та гормональних систем.

Прояви вазомоторного риніту нерідко пов’язані зі зловживанням крапель та спреїв для носа, що може тривати роками. І нерідко пацієнти приховують цю «пристрасть», соромляться її. Такий неповний анамнез лише ускладнить постановку діагнозу та визначення подальшої терапії. Для того щоб відрізнити вазомоторний риніт від алергічного, потрібно обов’язково провести алергопроби за допомогою патч-тестування на всі відомі та доступні аероалергени. Іноді одного візиту до лікаря недостатньо, адже потрібні додаткові методи досліджень, і консультації суміжних фахівців.

Візуальний огляд дуже інформативний при «сухому» варіанті вазомоторного риніту, у цьому випадку слизова оболонка тонка, червона, з «лаковою» поверхнею.

Методи профілактики

Тож як захистити себе від вазомоторного риніту? Насамперед потрібно говорити про профілактику простудних захворювань. Адже закладений ніс — перший крок на шляху до недоцільного використання судинозвужувальних крапель. Тому так важливо різноманітно та повноцінно харчуватися, пам’ятати про помірні фізичні навантаження, та в сезон простудних захворювань приймати комплексні рослинні препарати, які допомагають зміцнити імунітет та нормалізувати процеси самоочищення верхніх дихальних шляхів (наприклад, Синупрет®).

Травми носа також є фактором-провокатором вазомоторного риніту. Тому не слід агресивно чистити носа підручними засобами, а при появі травми відразу звертатися за медичною допомогою.

Профілактика вазомоторного риніту також включає щорічний профілактичний огляд, регуляцію роботи шлунково-кишкового тракту. Адже частина захворювань саме цієї системи органів може спричинити порушення носового дихання.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin
  • Management of allergic and nonallergic rhinitis. AHRQ Publication No. 02-E024, May 2002. Meltzer EO et al. Ann Allergy Asthma Immunol 1997; 78:485- 91
  • Management of allergic and nonallergic rhinitis. AHRQ Publication No. 02-E024, May 2002.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я