Затяжний нежить у дітей та дорослих: причини, лікування та профілактика

Затяжний нежить у дітей та дорослих: причини, лікування та профілактика

Якщо нежить не минає довше двох тижнів, тоді організму щось заважає одужати чи лікування проходить неправильно. Риніт (а точніше, риносинусит, оскільки в запальний процес долучається і слизова оболонка придаткових пазух носа) починається гостро, але згодом може перейти в затяжне протікання, маючи назву затяжний риніт (або, по-науковому, поствірусний риносинусит).

Чому нежить довго не минає?

Основна причина появи гострого нежитю — це ГРВІ. Інфекція потрапляє в організм через дихальні шляхи та соплі — це перший симптом зараження. Інша причина — алергія. У першому випадку нежить проходить приблизно за тиждень, коли імунітет успішно справляється з інфекцією й після того, припиняє підтримувати запальну реакцію. У разі ж затяжного нежитю — відбувається надмірна та перекручена запальна реакція, під час якої організм не може її зупинити вчасно. Крім того, може мати місце алергічний риніт, який стихає лише після усунення алергену2.

Якщо лікування не приносить результати та виникає затяжний нежить, причин може бути кілька — від сухості повітря та поганого клімату до переходу хвороби на стадію розвитку поствірусного риносинуситу. Щоб позбутися затяжного нежитю в дорослих та дітей, треба вчасно звертатися до лікаря для призначення адекватного лікування та регулярно займатися профілактикою.

Затяжний нежить у дорослого

Риніт — це запалення слизової носа, що спричинене зовнішніми чинниками¹. У дихальні шляхи потрапляє повітря зі сторонніми частинками або вірусами, через що слизова оболонка починає сильно продукувати слиз. Якщо місцевий імунітет міцний, він швидко справляється зі збудником, якщо ослаблений чи слизова оболонка носа висушена — починається хвороба.

Головні причини появи затяжного кашлю та нежитю в дорослого3:

 • інфекційний риніт — починається з ГРВІ, провокаторами є віруси, а також бактерії, які приєдналися до інфекції, після чого нежить переходить у хронічну форму;
 • алергічний риніт — з’являється у вигляді реакції на потрапляння алергену в ніс, це може бути пилок рослин, домашній пил, пилові кліщі, шерсть тварин, а також реакція на мороз, пересушене повітря або пари хімічних речовин під час роботи на виробництві.

Затяжний нежить у дорослого виникає при переохолодженні, під час тривалого перебування в сухому приміщенні з радіаторами опалення або кондиціонером, а також при зловживанні судинозвужувальними краплями (спричиняє медикаментозний риніт). Якщо затяжному нежитю передувала респіраторна вірусна інфекція — таке захворювання називають поствірусний риносинусит.

Затяжний нежить у дитини

З появою нежитю батьки відразу бачать симптом ГРВІ в дитини. Якщо через тиждень він не проходить або стан погіршується, та з’явилося ускладнення, лікар може провести аналізи та дати призначення. Також затяжні соплі в дитини можуть свідчити про інші стани.

Причини затяжного нежитю в дітей4:

 • переохолодження, як реакція на морозне повітря за постійного тривалого перебування на вулиці взимку;
 • прорізування зубів;
 • вдома сухе та тепле повітря, від чого слизова оболонка носа постійно пересихає і виникає захисна реакція — соплі;
 • перебування в колективі, де постійно присутня вірусна інфекція (дитячий садок, школа) — перерви між одужанням та повторним захворюванням дуже маленькі та непомітні;
 • алергічний риніт.

Головна відмінність інфекційного риніту в тому, що на 3–4 день соплі стають густими, в’язкими, жовтого кольору, потім можуть набути зеленого або коричневого забарвлення, ніс закладає з одного боку⁴.

Головна відмінність алергічного риніту від інших, він виникає під дією алергену і зникає за його відсутності. Водночас соплі під час алергічного риніту постійно прозорі та рідкі. Закладеність носа відбувається одночасно в обох ніздрях, навколо з’являється почервоніння, дитина постійно чхає.

Як лікувати затяжний нежить?

Для ефективного лікування затяжного нежитю краще приймати препарати комплексної дії, наприклад, німецький фітопрепарат Синупрет®. Даний препарат випускається в 5 різних формах для полегшення прийому як дорослим, так і дітям різного віку. Застосовується в лікуванні риносинуситів, обумовлених як впливом вірусного чинника, і під час поствірусного риносинуситу.

Дія Синупрет®6:

 • відновлює процеси самоочищення слизової верхніх дихальних шляхів шляхом розрідження в’язкого секрету та стимуляції його видалення;
 • знімає запалення слизової та набряк;
 • знешкоджує мікроби;
 • полегшує загальний стан та повертає нюх;
 • запобігає розвитку ускладнень.

Німецький засіб для лікування затяжного нежитю на рослинній основі Синупрет® в рідкій формі або таблетках має доведену ефективність, тому включений до списку EPOS 2020.

Для профілактики затяжного риніту необхідно підтримувати в приміщенні температуру до +20 градусів і додатково зволожувати повітря, якщо вологість нижче 50 %. Потрібно часто пити, а також правильні ліки та чисте повітря — запорука швидкого одужання.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

Литература:

 1. Диагностика и лечение пациентов с оториноларингологическими заболеваниями (взрослое население). Клинические протоколы 2016 – 2019 г.

 2. Шиленкова В.В. Терапия риносинусита: настоящее и будущее // Медицинский совет / №16. – 2017. – С. 96-100.

 3. Кунельская Н.Л., Лучшева Ю.В. Аллергический и вазомоторный ринит — универсальное решение. - Одесса, 2016: 17-25.

 4. Радциг Н.В., Ермилова М.Р. Заложенность носа у детей: причины и способы лечения // Педиатрия/2012/Том 91/№ 5, с. 85-90.

 5. Гострі респіраторні вірусні інфекції: навч. посіб. / М. А. Андрейчин, В. П. Малий, Л. Я. Ковальчук [та ін.]; За ред. М. А. Андрейчина, В. П. Малого. – Тернопіль: ТДМУ, 2011. – 304 с.

 6. Мельцер Й. и др. Систематический обзор данных клинических исследований препарата BNO-101 (Синупрет) в лечении синуситов. Forsch Komplementärmed 2006; 13:78–87 DOI: 10.1159/000091969.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я