Головний біль, як симптом застуди

Головний біль, як симптом застуди

Простудні захворювання дуже рідко небезпечні для життя, але значно погіршують її якість. Підвищення температури, слабкість, ломота в м’язах, нежить та утруднене дихання — це далеко не весь перелік неприємних симптомів. Проте головний біль докучає найсильніше.

Причини головного болю при застуді

Існує кілька теорій появи головного болю при застуді:

  • дефіцит кисню, який може бути спричинений нежитем;
  • якщо людина потребує більше зусиль для носового дихання, це може спровокувати головний біль.

Головний біль у разі підвищення температури має зовсім інший механізм виникнення. Річ у тім, що організму набагато простіше зменшити тепловіддачу, ніж збільшити теплопродукцію. Якщо говорити простими словами: тіло перестає віддавати тепло, тим самим починає нагрівати себе зсередини.

Такого ефекту можна досягти за допомогою спазму периферичних судин та припинення потовиділення. Більше крові залишається «у центрі», отже артеріальний тиск підвищується. Це і призводить до появи головного болю.

Сезонні захворювання часто пов’язані з впливом патогенних мікроорганізмів, зокрема бактерій. І їхні продукти життєдіяльності можуть спричиняти інтоксикацію, яка також супроводжується головним болем.

Чи можна цього уникнути?

З великого симптомокомплексу, який супроводжує всі застудні захворювання, просто неможливо вичленувати якийсь один. Тоді доведеться боротися з ними одразу.

Симптоми застуди — це головний біль і підвищення температури, а також слабкість, нежить, стомлюваність, біль у горлі, кашель. Вони навалюються на людину відразу й по черзі, але обов’язково супроводжуватимуть хворобу. Тому краще постаратися запобігти їхній появі.

Почнемо із найпростішого: дотримання правил гігієни. Миття рук, носіння маски в громадських місцях (тільки її потрібно міняти через кожні 2 години), обробка рук антисептиком та сезонна вакцинація допомагають знизити захворюваність на сезонну застуду.

Також на рівень імунітету значно впливає якість харчування, його різноманітність. І зараз мова не лише про овочі та фрукти, а й про всі групи продуктів. Не можна скласти повноцінний раціон без м’яса чи риби, молочних продуктів, хлібобулочних виробів, овочів та фруктів. Не варто забувати про каші, адже клітковина потрібна для повноцінного травлення та роботи шлунково-кишкового тракту, мікробіом якого також вважається «органом захисту».

Головний біль при застуді значно погіршує якість життя, тому його краще уникати. До того ж імунітет без адекватних фізичних навантажень не може працювати на повну силу. Йдеться зараз не про рекорди та олімпійські досягнення, а про комфортний рівень та вид тренувань. Адже тільки якщо отримувати задоволення від спорту, від виконаної роботи, можна розраховувати на підвищення рівня «гормонів щастя», які відповідають за якісну імунну відповідь.

Якщо застуда супроводжується нежитем, то біль голови виникає в результаті набряку носових ходів. У такому разі важливо вчасно звернутися за допомогою до лікаря, а не бігти в аптеку за судинозвужувальними краплями. Це симптоматичне лікування, яке може бути небезпечніше самого захворювання, адже порушення структури слизової оболонки носа, її атрофія часто залишається надовго після одужання.

А ось рослинні препарати використовуються не тільки як комплексна терапія, але й  у період профілактики сезонних застудних захворювань. До таких засобів відноситься Синупрет®, який допомагає боротися з вірусними та бактеріальними інфекціями ще в продромальному періоді, відновлює дренаж і вентиляцію приносових пазух, процеси самоочищення слизових, має протинабрякову дію, завдяки чому допомагає справлятися з проявами нежиті.

Лікування головного болю при застуді

Зазвичай, потрібно позбавлятися всієї застуди, а не лише окремих її симптомів. Насамперед важливо дотримуватися постільного режиму, навіть якщо на роботі без вас не обійдуться, а решта світу неодмінно впаде. Наразі власне здоров’я має бути в пріоритеті. Найкращий засіб від застуди — сон у провітрюваному приміщенні з оптимальним рівнем вологості.

Лікування застуди має бути не тільки симптоматичним (наприклад, жарознижувальні засоби), а й етіологічним, тобто впливати на причину захворювання. Якщо воно викликане вірусами, тоді не варто скуповувати всі противірусні засоби (більшість із них не має доведеної ефективності), а дати змогу імунітету боротися із «загарбником» самостійно або приєднати рослинні препарати. Для цього в складі комплексної терапії використовуються фітопрепарати, створені на основі фітонірингу, наприклад, Синупрет®. Це комплексний засіб, чиї компоненти доповнюють та посилюють дію один одного.

Окреме лікування головного болю потрібне в крайніх випадках, наприклад, при нападі мігрені, який може статися незалежно від наявності або відсутності простудного захворювання. У всіх інших випадках неприємні симптоми проходять або разом із температурою, або при вирішенні нежитю. Якщо цього не сталося, то краще знову відвідати лікаря.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin
  • Abdulla A, et al. Age Ageing 2013; 42 Suppl 1:1-57
  • Маркус Д.А. Головная боль. Пер. с анг. Под редакцией Табеевой Г.Р. –Москва «ГЭОТАР-Медиа» 2011г.- 222с
  • Европейские принципы ведения пациентов с наиболее распространенными формами головной боли в общей практике / Т.Дж.Стайнер и соавт.: Практическое руководство для врачей; перевод а английского Ю.Э.Азимовой, В.В.Осиповой; научная редакция В.В.Осиповой, Т.Г.Вознесенской, Г.Р.Табеевой. – М.: 000 «ОГГИ. Рекламная продукция», 2010. – 56 с.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я