hero banner children

Гострий синусит у дітей: симптоми, діагностика та ефективне лікування

Діти дуже часто хворіють на різні застудні захворювання. Досить часто такі хвороби супроводжуються виникненням риніту — нежитю та синуситу — запалення носових пазух. Вони зазвичай доповнюють один одного, що дозволяє лікарям діагностувати риносинусит. Однак іноді інфекція носових пазух виникає після нежиті, наприклад, як ускладнення простудних захворювань. У такій ситуації йдеться про гострий синусит. Але чому вона виникає? Як виявляється такий стан? І яким може бути лікування гострого синуситу у дітей?

Причини виникнення гострого синуситу у дітей

Отже, сам термін синусит означає запалення синусів — носових пазух. Ці пазухи по суті є заповненими повітрям просторами, які розташовані біля носа. І у людини існує 4 види синусів:

  • Решітчаста пазуха. Розташована навколо перенісся. Вона присутня в дитини від народження, з роками збільшується в розмірах.
  • Верхньощелепна. Знаходиться довкола щік. Також присутній з народження та продовжує свій розвиток з віком.
  • Фронтальна. Знаходиться в області чола. Чи не розвивається приблизно до 7-річного віку.
  • Клиноподібна. Розташована глибоко за носом. Такий синус не розвивається до підліткового віку.

Запалення синусів спостерігається в дітей та дорослих абсолютно при будь-якій застуді, що супроводжується розвитком риніту. Але здебільшого такий синусит має вірусний характер і не вимагає жодного направленого лікування. Йому нетипові ніякі специфічні прояви, такий стан зазвичай проходить разом із застудою. Іноді в контексті розвитку гострого синуситу в дітей, лікарі та батьки мають на увазі бактеріальне запалення. Такий стан найчастіше має вторинний характер і виникає через деякий час після розвитку симптомів застуди. Але іноді він може бути первинним. Якщо виникає такий гострий синусит у дітей, причини найчастіше включають набряк слизових оболонок та закупорку носових пазух слизовими виділеннями. Ця клінічна картина дуже часто спостерігається у педіатричних пацієнтів зі застудою, адже через вікові особливості вони мають досить вузькі носові ходи та гирла носових пазух. Це ускладнює евакуацію секрету (слизу) і навіть у випадку невеликого запального процесу (він закономірно супроводжується набряком) створює сприятливі умови для розмноження патогенних бактерій в синусах. Також у разі розвитку застуди відбувається порушення функцій миготливого епітелію носової порожнини, через що він стає менш здатним до очищення секрету та слизу з навколоносових пазух і носової порожнини. Це лише посилює ризик активації та розмноження патогенної флори.

Найчастіше винуватцем гострого бактеріального синуситу у дітей стають:

  • стрептококи;
  • гемофільна паличка;
  • мораксела1.

Варто зазначити, що лікування захворювань, спровокованих бактеріальними збудниками, має відбуватися під наглядом лікаря.

Разом з тим, порушення нормальної функції носових пазух може також спостерігатися не тільки на тлі ГРВІ та бактеріальних інфекцій. Спровокувати такі проблеми можуть:

  • алергічний риніт;
  • плавання та пірнання;
  • зниження імунної функції;
  • механічні обструкції (в т.ч. сторонні тіла, поліпи, викривлення носової перегородки);
  • надмірне застосування судинозвужувальних препаратів2.

Симптоми гострого синуситу у дітей

Якщо розвивається гострий синусит у дітей, симптоми можуть включати стійкі ознаки ГРВІ, у тому числі кашель, закладеність носа та виділення з носа, які спостерігаються у дитини протягом 1,5 тижнів без значного покращення. Попри те, що навіть при неускладненій застуді симптоми можуть зберігатися аж до 10 днів, при сприятливому перебігу хвороби стан хворого все ж таки покращується.

Якщо розвивається бактеріальний синусит, симптоми у дітей можуть включати:

  • денний та нічний кашель (поява цього симптому в нічний час нерідко пояснюється постназальним затіканням у положенні лежачи);
  • закладеність носа, яка є більш вираженою, ніж виділення з носа;
  • виділення з носа – рідкі або густі, прозорі або кольорові (в т.ч. слизово-гнійні або гнійні);
  • головний біль.

Нерідко хвороба дається взнаки тими ж симптомами, що й ГРВІ, але з важчим перебігом. Зокрема, вже на початку хвороби можливе підвищення температури аж до 39°C, а також поява гнійних виділень з носа (кольорових, густих і непрозорих), які спостерігаються протягом мінімум 3 діб. Можливе виникнення болю в обличчі та періорбітального набряку. Зовнішній вигляд дитини також видається хворим2.

Іноді гострий бактеріальний синусит проявляється специфічним двофазним перебігом. У цьому випадку в дітей спочатку фіксуються початкові симптоми звичайної застуди (гострої респіраторної вірусної інфекції), які через кілька днів зменшуються. Стан дитини починає покращуватися, але потім починається друга фаза — посилюється закладеність носа, з'являються виділення з носа та/або денний кашель. Також у цій ситуації може спостерігатись рецидив лихоманки.

Симптоми гострого синуситу в дітей раннього віку часто неспецифічні. У них хвороба може виявлятися:

  • дратівливістю;
  • поганим апетитом;
  • постназальним затіканням;
  • гіпосмією (зниженням нюху);
  • голосом «у ніс»;
  • неприємним запахом із рота.

У дітей старшого віку та підлітків часто фіксуються більш специфічні ознаки, у тому числі головний біль, відчуття тиску та розпирання в обличчі. Лицьовий біль може спостерігатися та збільшуватися, коли дитина нахиляє голову вперед.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Діагностика гострого синуситу у дітей

Діагностувати гострий синусит у дитини може терапевт (сімейний лікар) чи отоларинголог. Для цього зазвичай проводиться:

  • огляд пацієнта;
  • збирання анамнезу;
  • передня риноскопія.

При необхідності може виконуватися КТ чи МРТ. Комп'ютерна томографія дозволяє добре візуалізувати кісткові структури, а магнітно-резонансна томографія краще проявляє себе в оцінці ступеня запалення і аномалій м'яких тканин.

УЗД, рентгенологічне дослідження та рутинні посіви для виявлення збудників не рекомендовані, оскільки мають малу діагностичну цінність2.

Лікування гострого синуситу у дітей

Як лікувати гострий синусит у дітей визначає винятково лікар. Терапія покликана відновити носове дихання, покращити самопочуття дитини, придушити активність патогенних мікроорганізмів, а також знизити ризик ускладнень та хронічних інфекцій. У 40-45% випадків гострий бактеріальний синусит у дітей закінчується спонтанним одужанням2. Але при цьому багато досліджень показують, що антибіотики при такому діагнозі все ж таки потрібні, особливо якщо хвороба у дитини починається важко або протікає протягом 3 днів без поліпшень. Антибактеріальні препарати підбирає лише лікар. У разі вірусного синуситу такі медикаменти не потрібні.

Також лікування гострого синуситу в дітей має включати:

  • дотримання напівпостільного режиму;
  • підвищене вживання рідини — сприяє розрідженню слизу та його евакуації з носових пазух;
  • обмеження фізичної активності;
  • комфортний мікроклімат у приміщенні — оптимальною буде температура 18-20° та вологість не менше 55%;
  • балансоване різноманітне харчування (якщо дитина відмовляється від їжі або має поганий апетит, не варто змушувати її їсти);
  • використання сольового розчину для зволоження носових ходів та гігієни носа — допомагає покращити функції слизових та евакуацію вмісту носових ходів.

Важливим моментом у лікуванні риносинуситу є відновлення та нормалізація роботи слизової оболонки. Саме вона забезпечує захист організму від збудників у майбутньому. Й тому потрібні препарати, створені для нормалізації роботи мукоциліарного кліренсу. Одним із них є німецький препарат Синупрет® від компанії Біонорика.

Ці ліки на рослинній основі — вони містять екстракти п'яти лікарських рослин і надають комплексний вплив:

  • сприяють знищенню патогенних мікроорганізмів;
  • зменшують набряк;
  • розріджують вміст носових пазух, сприяючи його евакуації;
  • полегшують носове дихання;
  • сприяють відновленню нормальних функцій слизових носа.

Синупрет® випускається в різних лікарських формах (сироп, таблетки, краплі). Деякі з них можуть використовуватися для лікування дітей від 2 років.

Коваль Сергій Анатолійович
Перевірено медичним фахівцем
Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація

linkedin

1Sinusitis in Children. Stanford Medicine Children's Health.
2Alexander KC Leung, Kam Lun Hon, and Winnie CW Chu. Acute bacterial sinusitis in children: an updated review. Drugs Context. 2020; 9: 2020-9-3.
3Dana T. Badr, Jonathan M. Gaffin, MMSc, and Wanda Phipatanakul. Pediatric Rhinosinusitis. Curr Treat Options Allergy. 2016 Sep; 3(3): 268–281.
4Зупанець К.О. (та ін.) “Парадигма брендів і генериків: погляд клінічного фармацевта”. (23.03.2021); Спеціалізований медичний портал Heath.ua. Тематичний номер «Педіатрія» № 1 (57) 2021 р.
5Кошель І.В “Діагностика та лікування захворювань, що супроводжуються синдромом гострого нежитю”. (14.12.2023); Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 20 (557), 2023 р
6C. Bittner (et. al.) “Ефективність рослинного лікарського засобу BNO 1016 у лікуванні гострого риносинуситу в контексті раціональної антибіотикотерапії”. (14.12.2023); Медична газета «Здоров’я України 21 сторіччя» № 20 (557), 2023 р

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я