Поліпи в носі — це поширена проблема, яка вражає до 4% населення1. Вони являють собою доброякісні утворення, які з'являються на слизовій оболонці носових пазух (зазвичай в області вивідного тракту) або слизової оболонки порожнини носа. Такі поліпи мають неясну етіологію та відрізняються схильністю до рецидивів. Тому вони є досить складним діагнозом та потребують своєчасної діагностики, адекватного лікування та подальшого спостереження лікаря1.
На сьогодні вчені не можуть точно та впевнено визначити, чому з'являються поліпи в носі у дітей та дорослих. Існує кілька теорій. Деякі фахівці впевнені, що їхнє виникнення відбувається на тлі хронічного запалення в носі та носових пазухах. Також поява таких новоутворень може бути пов'язана зі схильністю до алергії, адже при такому захворюванні спостерігається рідкий нежить та набряк слизової оболонки.
Ще наприкінці минулого століття було встановлено взаємозв'язок між поліпозом та грибком у слизу носових пазух. Грибкові інфекції також викликають набряк слизової оболонки та можуть провокувати алергічні реакції. Крім того, розвитку поліпів у носі може сприяти генетична схильність.
Хвороби, зазвичай пов'язані з поліпами, включають астму, бронхоектази та муковісцидоз — у багатьох пацієнтів такі стани доповнюють один одного1.
Говорячи про розвиток носового поліпозу, можна виділити кілька стадій формування наростів у носі:
На жаль, найчастіше поліпи виявляють вже тоді, коли вони приносять значний дискомфорт. Іноді вони виявляються випадково — під час проведення обстежень з іншого приводу.
Самі носові поліпи виглядають як гладкі, круглі напівпрозорі утвори. Вони частіше зустрічаються в чоловіків, у жінок, і в дорослих, ніж у дітей. Іноді такі новоутворення абсолютно безсимптомні. У деяких випадках вони спричиняють яскраву клінічну картину. Поліпи здатні викликати застій густого слизу та порушувати фізіологічне виведення подразників (пилу, пилку тощо) та патогенних мікроорганізмів (вірусів, бактерій, грибків). Вони стають причиною порушення функцій вій, провокують набряк та хронічне запалення.
Можливі ознаки таких новоутворень включають:
У разі приєднання симптомів ГРВІ у хворого з'являються типові симптоми застуди, зокрема можлива температура.
Поліпи носа найчастіше виникають двосторонньо. Але іноді трапляються й односторонні новоутворення2.
Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.
Діагностувати поліпоз може лікар-отоларинголог. Запідозрити такий стан можна за наявності в пацієнта прогресуючої назальної обструкції, закладеного носа або відчуття закладеності в лицьовій ділянці, ринореї та зниження нюху. Також насторожити лікаря можуть інші симптоми, наведені вище.
Щоб визначити поліпи, найчастіше проводиться просте фізикальне обстеження, що включає передню риноскопію. Зазвичай під час проведення цього дослідження можна легко виявити поліпи та інші новоутворення. Також упоратися з таким завданням допоможе ендоскопічне дослідження носа.
Щоб оцінити тяжкість поліпозу та його поширеність, може додатково проводитись комп'ютерна томографія навколоносових пазух. Результати цього дослідження допомагають спланувати хірургічне лікування.
Односторонній поліпоз потребує додаткових аналізів на злоякісність.
Лікування поліпозу залежить від особливостей перебігу хвороби, форми, розмірів та локалізації утворень. Пацієнтам із хронічним риносинуситом та поліпозом носа можуть бути призначені інтраназальні кортикостероїди та промивання носа сольовим розчином протягом 2-3 місяців. Промивання носових ходів великим об'ємом фізіологічного розчину під низьким тиском вважається безпечною та недорогою мірою, що допомагає придушити запальний процес та, відповідно, покращити функції носа. Інтраназальні кортикостероїди мають сильний протизапальний вплив, вони ефективно зменшують закладеність носа та можуть сприяти зменшенню розміру поліпів. Консервативна терапія допомагає пацієнтам вільно дихати та полегшує інші ознаки хвороби.
У разі відсутності ефекту від такої терапії необхідне хірургічне видалення — воно допоможе позбавитися поліпів. Зазвичай це ендоскопічна операція — малотравматична та високоефективна. Після хірургічного лікування потрібне грамотне відновлення та лікування супутніх захворювань. Така терапія відіграє дуже важливу роль, оскільки вона допомагає запобігти повторній появі поліпів.
Оскільки поліпоз зазвичай супроводжується хронічним запаленням, його лікування в домашніх умовах може включати застосування засобів, що допомагають придушити запальний процес, знищити патогенну флору, усунути набряк та полегшити носове дихання. І на допомогу в цій ситуації може прийти Синупрет® від Біонорика. Хоча у списку показань цього препарату немає такого пункту, як лікування поліпів у носі, проте цей засіб показаний пацієнтам із хронічними запаленнями навколоносових пазух носа, що супроводжують практично кожен випадок поліпозу. Він надає комплексний терапевтичний вплив.
Синупрет® містить виключно рослинні компоненти — екстракти цілющих рослин, що сприяють зменшенню набряку і, відповідно, відновленню дренажу та вентиляції носових пазух. Завдяки його застосуванню вдається усунути або зменшити запалення, також на тлі його використання відбувається нормалізація захисної функції епітелію носа та синусів.
Синупрет® може використовуватися в дитячому та дорослому віці. Препарат випускається у кількох лікарських формах — у вигляді крапель та таблеток, що дозволяє підібрати ідеальний варіант для різних категорій населення.
Профілактика поліпозу має неспецифічний характер. Зменшити ризик появи поліпів у носі можна за допомогою своєчасного лікування запальних захворювань носа. Не варто залишати поза увагою ознаки алергії, оскільки постійні алергічні захворювання збільшують ризик формування поліпів. У разі наявності викривлень носової перегородки та інших дефектів, що призводять до порушень носового дихання, рекомендовано вжити заходів для відновлення прохідності повітря.
1Jonathan Ray Newton and Kim Wong Ah-See. A review of nasal polyposis. Ther Clin Risk Manag. 2008 Apr; 4(2): 507–512.
2Ahmad Meymane Jahromi and Ayeh Shahabi Pour. The Epidemiological and Clinical Aspects of Nasal Polyps that Require Surgery. Iran J Otorhinolaryngol. 2012 Spring; 24(67): 75–78.
3Edgar del Toro; Juan Portela. Nasal Polyps. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.